Nov. 1914.] Beschouwingen en voorstellen omtrent den Dit kaarten invullen behoort dan ook te geschieden op de hoofd- verbandplaats, alwaar dit (voornamelijk voor de statistiek bedoeld) werk rustiger en buiten directe gevechtsinvloeden kan gebeuren. Alle gewonden (behalve dan, die dadelijk naar de verzamelplaatsen buiten het gevechtsveld worden gestuurd) passeeren immers de Hd. V.? Op deze hoofdverbandplaats, waar dus wederom niets aan de verbanden mag worden gedaan en slechts bij uitzondering kleine ope raties worden verricht, worden volgens de G.H. weer marschvaar- dige gewonden afgescheiden naar de V. v. G. b. h. G., Men vraagt zich af, hoe het toch mogelijk is dat, indien marschvaardige gewon den reeds zijn uitgeschakeld op de V. v. G. o/h. G. en ten over vloede nog eens op de Hp. V, nog al maar nieuwe marschvaardigen op de Hd. V. te voorschijn komen! Hoe stelt men zich bovendien het aanwijzen van die Verzamelplaats voor marschvaardige gewon den buiten het gevechtsveld voor? Waarom is dat niet de Hd. V.? Nu moet volgens de G.H. de A. B. die plaats aanwijzen; wij zien niet goed in, hoe of deze dat doen moet (als hij het niet vergeet), maar verder ook niet, welk nut die verzamelplaats geeft, wel meenen wij dat verwarring daardoor wordt te voorschijn geroepen en extra personeel voor begeleiding dier gewonden wordt vereischt. Het spreekt immers van zelf, dat de Hoofdverbandplaats (waarvan de plaats, ook zonder dat deze eventueel in het gevechtsbevel vermeld staat, zeer spoedig bij den troep bekend zal zijn, daar kan men van op aan!) de aangewezen plaats is, waar alle gewonden moeten passeeren; daar kunnen de gegevens voor de statistiek worden verzameld, gewonden aangehouden dan wel deze te voet of per as van het gevechtsterrein worden weggezonden naar de verspreidingshospitalen. De „gliederung" in de diepte van onzen geneeskundigen dienst te velde, kan eenvoudiger, terwijl benamingen, uitrusting en orga nisatie onlogisch en onpractisch zijn. O. i. zijn slechts noodig bij de brigade: /m/pverbandplaatsen en een /roo/dverbandplaats. (Het veldhospitaal zal wel hoogst zelden in aanmerking komen te worden opgericht, daar men zich moeilijk een geval kan denken, waarin ons veldleger meer dan een, hoog stens twee dagmarschen per as, van een der militaire of civiele hospitalen of ziekeninrichlingen op Java zal zijn verwijderd). 992

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 4