Nov. 1914.] Knoeierijen bij de Werving. De sergeant-werver vindt het echter gemakkelijker en voordeeliger, om Kromo maar liever alles zélt te laten betalen. Zijne vrouw kookt slecht en duur en met het koopen van spoorkaartjes valt óók nog wel wat te verdienen. Vooral, als ze op een reisaanvrage voor gouvernementsrekening reizen! Kromo wordt goedgekeurd. Kromo stapt de kazerne binnen, gekleed in een slaapbroek en kabaja en handdoek, van den sergeant gekocht, en met een koffertje, gekocht bij sobat „baba zoo en zoo". Hem worden een hoop bepalingen voorgelezen, waarvan hij geen woord snapt, en die wemelen van uitdrukkingen als „mati digan- toeng". Hij wordt gebracht naar den kwartiermeester, zet een paar kruisjes en ontvangt eenige vettige papiertjes in z'n hand, die hij nog nooit gezien had. Eén lapje van vijftig en twéé van 25 pop. Voorts wordt hij gekleed met een stel kleeren grijsgroene, een paar schoenen en van het noodige ondergoed elk één stuks. Dat hij de rest met kist en blauwe kleeding bij aankomst bij het depot bataljon ontvangt, deelt men hem niet mede. Jongen, jongen, denkt Kromo, die sergeant heeft toch waarheid gesproken. Wat een weelde De sergeant helpt hem even met geld wisselen. Kijk eens Kromo, hem een lapje van 25 voorhoudende, dit is vijftig pop. Bewaar die nu totdat je bij het depotbataljon bent aangekomen. Mochten ze je morgen op het compagniesrapport vragen of je ook geld in Nog onlangs bleek gedurende een onderzoek omtrent zoo'n werver, dat hij aan dergelijke aspirant-landsverdedigers als regel verkocht: een of twee slaapbroeken a 4,25 het stuk; een paar Singapore-schoenen a 10, twee witte toetoepjasjes a 5 per stuk en allerlei andere zaken, van de minste kwaliteit en drie maal te duur. Kort voor het vertrek naar het garnizoen X vertelde hij hen, dat ze die pas gekochte witte jassen niet mochten dragen en dan gaven de sukkels ze maar aan een of anderen „soedara". Er waren er onder, die voor ongeveer tien gulden waarde hadden gekocht en van wie plus minus vijftig gulden werd ingehouden van hun handgeld! 1038

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 52