bij de Brigade ingedeelden geneeskundigen dienst. [Nov. 1914. De gang van zaken in een gevecht is aldus: De getroffene in de gevechtslinie, begint zich zelf, alleen óf met behulp van een kameraad, te verbinden. Daarom moet een ieder voorzien zijn van een noodverband en bedreven zijn in het leggen van eenvoudige verbanden. De aldus verbondene kruipt achteruit naar een gewondennest en tracht als terrein en omstandigheden dat toelaten, verder achteruit te komen, om zich te begeven naar de hulpverbandplaats, die hij weet dat daar ergens in de buurt moet zijn en waar een dokter aan wezig is om hem, zoo mogelijk, beter te helpen. Gedurende het gevecht nu, zal wel zelden gelegenheid zijn om gekwetsten, die zich niet meer kunnen bewegen, per tandoe weg te halen, dit zal in de vuurpauzen, of na het einde van het gevecht, dan wel des nachts moeten geschieden. Maar het is in ieder geval voor den moreelen steun noodig, dat de man moet weten, dat dicht achter de gevechtslijn deskundigen zijn te vinden, die hem zullen helpen en om nu de gewonden over niet al te grooten afstand te doen voortsukkelen naar die plaatsen, zoo behooren achter iederen vleugel van het strijdend bataljon hulp- verbandplaatsen te worden aangetroffen. Het noodverband wordt daar, zoonoodig, door het deskundig personeel verwisseld tegen een goed verband, waarmede de man het één a twee dagen kan doen. De aard der verwonding geeft den O. v. G. van de Hp. V. aanleiding om aan het personeel van de Hoofdverbandplaats, dat anders in het alge meen de wond niet zal zien, mede te deelen dat de gewonde zoo spoedig mogelijk naar de verspreidingshospitalen moet worden door gezonden, aangehouden, dan wel een kleine operatie kan ondergaan, bijv: een hechting, verwijdering van een oppervlakkig zittende kogel of granaatscherf. Hij heeft daartoe niet anders te doen, dan den gewonde, al naar mate hij tot een der bedoelde categorieën behoort, een wit, groen of rood fischje om te hangen, welke later door de Hd. V. weder worden teruggezonden. Ten einde nu die gewonden, die zich in de gewondennesten bevinden en die nog niet per draagbaar a.a. kunnen worden gehaald, zooveel mogelijk te helpen, zendt de hulpverbandplaats enkele ziekenver plegers of ziekendragers daarheen uit, die, door het terrein kruipende, zoo mogelijk dergelijke gewonden beter verbinden, middels de elastieke 993

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 5