Korte fflededeelingen. Korte mededeelingen omtrent den (Dilitairen Staat nan Oostenrijk Bongarije. Oostenrijk Hongarije is een constitutioneele monarchie bestaande uit twee nog al van elkaar verschillende deelen n.l. het gedeelte dat in den Rijksraad wordt vertegenwoordigd (Oostenrijk) en „de landen van den Hongaarschen kroon", onder het gezag van den zelfden vorst n.l. den Keizer van Oostenrijk, die tevens Apostolisch Koning van Hongarije is Van daar het gelijktijdig bestaan van drie verschillende legers n. 1: le: Het gemeenschappelijke leger of het Keizerlijk en Konink lijk leger, ressorteerende onder den gemeenschappelijken minister van Oorlog 2e. De Keizerlijke en Koninklijke Oostenrijksche landweer met den daarbij behoorenden landstorm, ressorteerende onder den minister van 's lands defensie te Weenen. 3e. De Koninklijke Hongaarsche landweer met zijn landstorm (honvedleger), ressorteerende onder den minister van 's lands defensie te Budapest.- Elk van deze legers heeft zijn afzonderlijke begrooting, goed te keuren, voor het gemeenschappelijke leger door de delegatie's van het Oostenrijksche en het Hongaarsche parlement; voor de landweer door elk van de respectievelijke parlementen. Begin 1914 telde Oostenrijk 28.567.898 zielen, Hongarije 20.840.678 en Bosnië-Herzegowina, dat in 1909 werd ingelijfd, 1.931.802 zielen, te samen ruim 51.300.000 zielen. ALGEMEENE MILITAIRE WETGEVING. De wet van 5 Juli 1912 bepaalt de verschillende bestanddeelen van de militaire organisatie van den staat. Deze bestanddeelen zijn zooals reeds hierboven werd aangegeven. De marine is gerangschikt bij het gemeenschappelijke leger. Het gemeenschappelijke leger en de Landwehr hebben elk een eigen aanvullingsreserve (Ersatzreser've). Het gemeenschappelijke leger is bestemd om het grondgebied van den staat tegen buitenlandsche vijanden te verdedigen en om de inwendige orde en veiligheid te verzekeren. De Landwehr van beide rijken is geroepen om in geval van oorlog het gemeenschappelijke leger te steunen en overigens het grondgebied 1046

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 60