Nov. 1914.] Beschouwingen en voorstellen omtrent den slang voor verbloeding behoeden, dan wel eenige lafenis brengen, iets waaraan alle gewonden behoefte hebben, omdat de z. g. „shock", optredende na een ernstigen schrik, het dorstgevoel veroorzaakten het bevredigen daarvan, het moreel van den lijder opheft. Zooals het daar staat, n.l. in fi7 V. M. G. D., „Waar verzamelplaat sen op het gevechtsveld bestaan, zal het hospitaalpersoneel zich er van onthouden verbanden te leggen, nog voor dat die gewonden op die verzamelplaatsen zijn aangekomen, omdat zulks zou moeten geschieden tijdens zij onvoldoende tegen vijandelijk vuur zijn be schermd", huldigt de handleiding o. i. een verkeerd beginsel, dat wellicht theoretisch juist, in strijd is met de oorlogsnoodzaak. Verder mag echter niemand dan bovenvermeld personeel zich blootstellen aan het vijandelijk vuur en hebben de ziekendragers tijdens het gevecht, zich voornamelijk te bewegen tusschen hulp- en hoofdverbandplaats. Op de Hoofdverbandplaats bestaat de dienst in het schiften der gewonden, het nazien der verbanden, die eventueel door het transport konden zijn losgeraakt, het verrichten van die kleine operatiën, die geen uitstel gedoogen, dan wel spoedig zijn uit te voeren en het verrich ten van de noodige administratieve en statische werkzaamheden. Die gewonden, waarvar te voorzien is dat zij het niet lang meer zullen maken, moeten worden aangehouden; er behoort dus gelegenheid te zijn om dien menschen het lijden te verzachten, door ze wat gemakkelijker te legeren dan op den grond. Daartoe zijn de stalen veldbedden zeer geschikt. Indien men het erover eens is, dat het personeel van de Genees kundige sectie op het gevechtsveld uitsluitend dient om te verbinden, dan is dus een échelonneeren daarvan in de diepte overbodig; in ieder geval sticht het met een anderen naam bestempelen van die échelons, die geheel denzelfden dienst verrichten, verwarring. Zooals op het oogenblik die indeeling is geregeld, is op de hulp- verbandplaats, die voor twee bataljons wordt opgericht, een over vloed van personeel aanwezig, dat daar ter plaatse geen nuttige arbeid kan verrichten, tenzij het getal gewonden zöö groot wordt, dat het op V. v. G. o/h G. te druk wordt deze te behandelen en de gekwetsten onverbonden moeten wordeh doorgezonden, maar 994

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 6