Nov. 1914.] Korte Mededeelinqen. In verband daarmede is het interessant het wetenschappelijk Jaar- bericht van 1913 blz. 390 daarop na te slaan, waar te lezen staat: Na het beleg van Port-Arthur is het aantal voorstanders van de verkorte aanvalswijze-waaraan voor ons, ouderen, de naam van wijlen Generaal von Sauer is verbonden— gaandeweg afgenomen. Nauwelijks zijn alle schrijvers over den vestingoorlog eenstemmig in de uitspraak, dat er slechts één vestingaanval—het geregeld beleg-bestaat, of de bekende Kapitein Hanika brengt het vraagstuk van de verkorte aanvalswijze opnieuw op het tapijt. Hij leverde n. 1. een bijdrage „Zur Beschleunigung des Festungsangriffes" in M. W. No: 101. Waarom heeft de vroeger gepredikte verkorte aanvalswijze fiasco gemaakt? Omdat de mobiele belegerings - artillerie onmachtig bleek de stelling in korten tijd stormrijp te maken. Een tijdbesparing is nu verkregen, doordat het nieuwe belegeringsgeschut, als zijnde van het vuurmondterugloopstelsel, zonder beddingen kan schieten (als de bodem vast genoeg is). Een groote krachtaanwinst kan worden verkregen door de aanschaffing van monster-mortieren, die reeds ver scheidene jaren geleden zijn aangeprezen als de eenige geschut- soort, die het weerstandsvermogen der moderne forten in korten tijd vermag te breken. Een belegeringstrein moge modern zijn en talrijk aan lange en korte kanonnen van middelbaar kaliber, zonder die zware mortieren zal men te vergeefs het weerstandsvermogen der moderne forten aantasten en het zou dwaas zijn als de aan valler hoopte er alleen met doorbreking der intervallen te kunnen komen. De intact gebleven forten zouden hem in een netelige positie brengen en retours-offensief van den verdediger begunstigen. Aan de aanschaffing van monster-mortieren is voor de bezitters van ar tillerie - belegeringstreinen op den duur niet te ontkomen en was men vroeger verlegen met de zware gewichten, ook van de munitie, welke met het gebruik dier geschutsoort in het spel komen, de techniek heeft dit vraagstuk opgelost, door de beschikbaarstelling van legerlasttreinen met eigen beweegkracht. Hanika rekent ons voor hoeveel zware mortieren, hoeveel munitie, hoeveel autolastwagens voor de verwezenlijking van zijne verkorte aanvalswijze noodig zijn. Slechts die groote mogendheden, welke over ruime geldmiddelen beschikken om de nieuwste ;vindingen der techniek die alle moeilijke vraagstukken oplost, als men slechts niet afdingt op den kostenden prijs—in dienst te stellen van de organisatie harer mobiele belegeringstreinen, kunnen de hoop koes teren, dat zij de moderne vestingen (c. q. sperliniën) die hunne plannen in den weg staan in korten tijd zullen kunnen overweldigen. 1056 (1) Zie W. J. 1908—1909, Tabel 13.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 70