Ouerzicht uan eenige Tijdschriften De (Dilitaire Spectator 1914 Ito, 9. Natuurlijk, zouden we haast zeggen, treffen we als aanvangsartikel in dit nummer een overzicht aan van de gebeurtenissen op het Europeesch oorlogstooneel. Schrijver noemt zijn artikel „Degroote Europeesche Krijg van het jaar 1914." We zouden alleen kunnen vragen, of hij ook niet van 1915 zal blijken te zijn. S. wil in zijn overzicht van de aanleiding tot en de gebeurtenissen in dezen worstelstrijd zooveel mogelijk objectief blijven. We weten allen hoe lastig of dit is. Hier en daar is het laagje objectiviteit dan ook doorzichtig dun geworden en als S. het heeft over Servië dan erkent hij openhartig: „Spreek ik van dit land, dan gevoel ik de onmogelijkheid de gepaste objectiviteit te bewaren." Als noot lezen we onder het artikel, blijkbaar afgesloten op 6 Sep tember, nog: „Thans zijn de operaties al zoover gevorderd en met klemmend succes voor de Duitschers, dat de insluiting van Parijs elk oogenblik verwacht kan worden. We zijn thans ruim 2 maanden verder en misschien denken de Duitschers niet meer aan Parijs! Een kleine aanteekening omtrent de inname van Luik zij hier nog vermeld. Zoo we reeds weten, drongen de Duitschers tusschen de forten door Brussel binnen. S vermeldt hierbij, dat de tusschen- ruimten der forten niet voldoende waren opgeruimd. Ook wij kun nen hieruit mogelijk nog leering putten. In vredestijd laat men vaak bouwen en groeien, wat bij mobilisatie in zeer korten tijd zal behooren te worden opgeruimd. Zoo we boven zagen, is de beschrijving van den tegenwoordigen oorlog begonnen, maar die van den „Balkanoorlog 1912-1913" is nog niet afgeloopen. Hiervan wordt thans de strijd in en om de stelling van Tsjataldsja behandeld. Onwillekeurig denken we daarbij aan het Turkije van heden, dat zich juist enkele dagen geleden inden Europeeschen strijd heeft ge mengd en we vragen ons af, of we voor de Turksche wapenen eenig succes mogen verwachten. Als we dan lezen, hoe na den slag aan de Karagatsrivier de drie Turksche korpsen volmaakt waren opgelost, zoodat de troepen individueel hun weg zochten naar achteren, dan geeft ons dat geen hoogen dunk van wat dat leger nu zal kunnen presteeren. Maar toch dat vluchtende leger werd in de Tsjataldsja-stelling verza meld en kon daar aan het zegevierende Bulgaarsche leger een 1061

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 75