Nov. 1914.] Overzicht van eenioe Tijdschriften. gebiedend halt toeroepen, andermaal bewijzende, dat de Turksche soldaat een meester is in het defensief. Echter zal thans, wil het optreden van Turkije van eenigen in vloed zijn op de operatiën in Europa, offensief moeten worden opgetreden. Zal dat gaan, zoo vragen we. In het verdere gedeelte van zijn artikel bespreekt S. nog in het bijzonder de fouten van de Bulgaarsche bevelvoering, n. 1 le Het achterwege blijven van een krachtige vervolging na het succes aan de Karagatsj-rivier 2e De onvoldoend voorbereide en dasicm mislukte aanval op de Tsjataldsja-stelling. Thans naar een ander gedeelte van den Balkan. We maakten reeds melding van het artikel „Van het oorlogstooneel in Grieken land in 1912. Herinneringen en indrukken van het Grieksche „Intendancewezen". We kunnen dat artikel ten zeerste ter lezing aanbevelen. Bij vermelding van het Grieksche oorlogsration vin den we aangegeven: wittebrood 990 gram, vleesch 300 gram. Een respectabele hoeveelheid broed, zoo we zien. En toch leerde de ervaring, dat het brood altijd met smaak werd genuttigd. Vaak kon dan ook niet anders dan brood worden verstrekt, maar als dat er ook maar was, dan waren er geen klachten. Elk Grieksch soldaat voerde in zijn ransel 2 noodrations mede, elk bestaande uit een rond, vast, steenhard brood van 850 gram, benevens een blik met 210 gram vleesch of sardines. Ook hetgeen we over het Grieksche treinwezen lezen verdient vermelding. Met uitzondering van de artillerie en een deel van den grooten trein bestond het treinwezen uitsluitend uit draagdieren ezels, muilezels en paarden - wat een groot voordeel was bij de snelle operatiën in het gebergte. Bij het uitbreken van den oorlog, was juist het vraagstuk van de keukenwagens aan de orde gesteld, maar, merkt S. op, het zal zeer te bezien staan of, na de opgedane ervaringen in dezen oorlog, wel tot de invoering van deze voertuigen zal worden overgegaan. Hazan Riza Bey, de latere dappere verdediger van Scutari, had met betrekking tot het Turksche leger reeds vroeger zijn oordeel over de keukenwagens uitgesproken. Met een militaire missie in Zweden zijnde, liet hij zich als volgt uit: „Keukenwagens zijn „goed voor de verwende troepen van de West-Europeesche legers. „Neen brood en uien, dat is alles wat de Turksche soldaat noodig „heeft". (Helaas had in den Balkanoorlog de Turksche soldaat ook geen brood. N). 1062

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 76