bij de Brigade ingedeelden geneeskundigen dienst. [Nov. 1914. daarmede zou dan ook de behoefte aan een tweede, dichter bij de gevechtslinie gelegen hulpverbandplaats zijn bewezen. Om deze redenen meenen wij, dat de Geneeskundige Sectie meer praktisch twee hulpverbandplaatsen behoort op te richten, welke achter eiken vleugel van het strijdend bataljon worden opgesteld. Zooveel mogelijk centraal achter de gevechtsliniën, buiten bereik van het werkzaam artillerievuur van den vijand wordt de hoofdver- bandplaats opgesteld, maar evenmin als voor de tegenwoordige hulpverbandplaatsen is bepaald, moet het tijdstip en de plaats van oprichting daarvan door den A. B. worden aangegeven, zooals de Gevechtshandleiding wil, want hulp- en hoofdverbandplaats vormen een integreerend deel van den strijdenden troep en de Chef-arts Brigade behoort mans genoeg te zijn, deze zelf te goeder plaatse op te doen richten. Het bezwaar, gesteld in (3) G. H. 134 en waarom den raad wordt gegeven niet te spoedig tot het oprichten van hulp (en hoofd) verband- plaatsen over te gaan, is van weinig gewicht; in den tegenwoordigen oorlog immers is met het veldwinnen over een afstand van 1000 M. (in een ernstig gevecht), minstens één zoo niet meerdere dagen gemoeid; gevaar, dat de afstand tusschen hulpverbandplaatsen en gevechtslinie, of tusschen de eersten en hoofdverbandplaatsen, lastig groot zou worden, bestaat o. i. slechts bij uitzondering. Wat de hoofdverbandplaats zelf betreft, het personeel daarvan kan in verband met onze beschouwingen over den werkkring van deze verbandplaatsen vereenvoudigd worden. Aangezien immers op de Hd. V. bij uitzondering zal worden geopereerd en weinig verband worden aangelegd of verwisseld, overigens een beperkte administra tieve en statische arbeid wordt verricht, zoo kan met één O. v. G. chirurg en twee, hoogstens drie O. v. G. assistenten, worden volstaan. Het getal van 20 ziekenverplegers is voor dit lichaam mede te groot. Het is meer noodzakelijk, in mindering hiervan, 8 ziekenverplegers meer in te deelen bij de hulpverbandplaatsen, omdat daar het meest en voor hen geëigend werk is te verrichten. Ook met de ziekendragers is dit het geval. Zooals werd in het licht gesteld, zullen de gewonden van de Hd. V. voornamelijk per as moeten worden vervoerd naar de verspreidingshospitalen, wil men 995

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 7