Nov. 1914.] Beschouwingen en voorstellen omtrent den niet spoedig gebrek krijgen aan draagkrachten. De tegenwoordige oorlog leert ons wederom, dat voor Roode Kruisdiensten zeer wel op particulieren steun valt te rekenen. Vooral op Java, waar het getal automobielen gaandeweg buitengewoon groot is geworden, zal het wegvoeren van gewonden als bovenbedoeld, weinig of geen bezwaar opleveren. De ziekendragers zullen zich dus voornamelijk hebben te bewegen tusschen hulp- en hoofdverbandplaats, waarom het meer praktisch voorkomt, bij de eersten mèèr, bij de laatste minder ziekendragers in te deelen. Om verder in de militaire terminologie te blijven, komt het meer logisch voor, de tegenwoordige Geneeskundige Sectie te noemen Verbandgroep, waardoor men bij de Brigade zou bezitten: de Verband- sectie, die de /zoo/dverbandplaats opricht en de Verbandgroepen, die de /zu/pverbandplaatsen vormen. Het geheel zou de Verband- afdeeling kunnen worden genoemd. Uitrusting. De O. v. G. behoort te velde slechts te zijn bewapend met een handvuurwapen voor eventueele lijfsverdediging. Overigens drage hij behalve de veldflesch een kaartentasch, waarin tevens de veldtrousse kan worden geborgen. De ziekenverpleger moet zoo min mogelijk worden belastde tegenwoordige tasch voor ziekenverplegers is te zwaar en tot het doel ongeschikt, terwijl natuurlijk moet zijn uitgesloten, dat deze man zijn ransel zelf draagt. Aangezien de ziekenverpleger in het gevecht uitsluitend heeft te verbinden en te laven, geve men hem, behalve de élastieke slang, een soupele tasch (soort broodzak) van impermeable stof, waarin de noodige rollen verband en driehoeken. Verder drage hij aan den gordel twee veldflesschen, gevuld met zwakke citroenzuuroplossing. Op de linkermouw van de jas moet het Roode Kruisembleem, blijvend zijn bevestigd; het ombinden van banden met een rood kruis er op is niet praktisch en ook niet in overeenstemming met de bepalingen van het oorlogsrecht. De ziekendrager (in de toekomst hospitaalsoldaat), behoort even min zijn ransel zelf te dragen om zoo frisch mogelijk te zijn, wanneer 996

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 8