fig iSf militaire politiek uan 3apan. fl. De militaire politiek pan het kabinet-Okuma. Vroeger werd een overzicht gegeven van de omstandigheden, welke leidden tot den val van het kabinet-Yamamoto en het optre den van het kabinet-Okuma en werden eenige vermoedens betref fende de militaire politiek van het nieuwe kabinet uitgesproken, waartoe de antecedenten van den nieuwen minister van oorlog en van een paar andere militaire autoriteiten, waarvan de benoeming met het optreden van het ministerie in nauw verband stond, aanlei ding gaven. Uit den aard der zaak verkeerde men in Japan in groote spanning omtrent de houding, welke Graaf Okuma en de zijnen tegenover de hangende belasting- en militaire vraagstukken innemen zouden. Echter veroorzaakten het overlijden van de Keizerin-We duwe en de omvangrijke voorbereidingen tot de plechtige teraarde bestelling een tijdelijken stilstand in de binnenlandsche politiek en duurde het tot het einde van Juni, vóórdat de rijksdag in bui tengewone zitting i) bijeenkwam, echter zonder dat de regeering zich duidelijk en onomwonden over de te volgen belasting- en mili taire politiek uitsprak. Wel gaf het indienen van eene suppletoire marinebegrooting aanleiding tot het stellen van tal van vragen op dit gebied door eenige afgevaardigden, doch de minister-president ver klaarde zulke en andere vragen niet te kunnen beantwoorden, zoolang de nieuw ingestelde Raad voor de Landsverdediging daaromtrent nog niet van advies gediend had. De suppletoire marinebegrooting werd met algemeene stemmen aangenomen, zooals reeds vroeger bericht werd. De hierboven genoemde Raad voor de Landsverdediging werd ingesteld bij Keizerlijk Besluit van 22 Juni, alzoo hangende de zit ting; het luidt, vertaald, als volgt: (1) De tweede van dit jaar; de eerste was gewijd aan het goedkeuren van de credieten ten behoeve van de begrafenis van de Keizerin-Weduwe. 1012

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 26