Uit de practijk. [Nov. 1914. ling van den betrokken reiziger en is in strijd met de bedoeling van den wetgever, vastgelegd in tarief No. 4. Aangezien zulke gevallen zich ook op andere trajecten kunnen voordoen en ik onmogelijk kan aannemen, dat op dergelijke wijze militaire reizigers mogen beknibbeld worden op declaraties, die toch reeds verre blijven beneden de werkelijk gedane extra-uitgaven, komt het mij niet ondienstig voor hierop de aandacht te vestigen. Belanghebbenden zouden het allicht eens kunnen probeeren me een rekest, waarin tevens gevraagd wordt om terugontvangst van drie gulden zegelkosten voor rekest en antwoord. Dit laatste, voor het geval het rekest voor inwilliging vatbaar blijkt. Malang, October 1914. H. J. Vermeer. Kap. Inf. Eerbeujijzen door militaire chauffeurs. Ons reglement op de eerbewijzen dateert uit den tijd, dat de wegen nog niet zoo onveilig werden gemaakt door de benzine-mon sters als zulks tegenwoordig het geval is. Maar „la civilisation marche men ziet thans zelfs heel dikwijls militairen in auto's, hetzij als inzittenden, hetzij als bestuurders. Blijkbaar omdat die militairen niet de gewone verplichtingen nakomen ten opzichte van de eerbewijzen, wordt er hier en daar tegen hen gemopperd. Nu mag men wel eenige clementie betoonen ten opzichte van den bestuurder want er zijn dikwijls oogenblikken, dat hij onmogelijk zijne attentie aan iets anders dan aan zijn stuur kan wijden, maar zulks is niet altijd door den voetganger naar waarde te appre- cieeren en blijft in elk geval een kwestie van opvatting. Het eenige middel om elk misverstand op te heffen, lijkt ons de reglementeering van de door automobilisten te verrichten eerbewijzen op den volgenden grondslag: Bestuurders van automobielen verrichten geen eerbewijzen; waaruit volgt dat hun ook geen eerbewijzen worden gebracht.— Hulpbestuurders verrichten en ontvangen eerbewijzen als er geen militairen van hoogeren rang in den wagen gezeten zijn. Inzittenden verrichten en ontvangen eerbewijzen, zooals voor hun rang is voorgeschreven. 1045

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 59