Dec. 1914.] De geneeskundige dienst te Velde. is een officier van gezondheid m. i. ongeschikt voor chefarts, hetzij van eene grootere, hetzij van eene kleinere afdeeling, wanneer hij niet behoorlijk kan paardrijden. Stel U voor een ontmoetingsgevecht, waarbij de chefarts eerst met den troepencommandant de in te nemen stelling en zoo noodig het voorterrein moet gaan verkennen, nadat het gevecht is begonnen het achterterrein moet afrijden om de geschikste plaats voor de verbandplaatsen uit te zoeken en maatregelen moet nemen voor eene goede en spoedige afvoer der gewonden (zonder de aanmarcheerende troepen daarbij te hinderen). Wat zou daarvan terecht komen, als alles stapvoets moet gaan en de chefarts door de geringste hindernis genoodzaakt is een omweg te maken Nu kom ik tot de vraag: „Wat moet de chef arts vóór, in en na het gevecht doen. In den regel bepaalt zich de leider eener oefening tot den chefarts de vraag te richten„Waar wilt ge de hulp (hoofd) verbandplaats (en) oprichten?" Dit is zeer verkeerdM.H., omdat daardoor de verkeerde indruk wordt verkregen, dat er niets anders valt te overdenken. Beter acht ik daarom de vraag te stellen: „Wat doet u?" Nemen weals voorbeeld een eenigen tijd geleden gehouden oefening op de kaart. Algemeene oorlogstoestand. Een roode partij b/d Wijnkoopsbaai geland, rukt naar Bandoeng op. De blauwe partij is bij Bandoeng geconcentreerd. Het rollend materieel is in handen v/d blauwe partij. Het baanvak Tjiandjoer- Soekaboemi is onbruikbaar gemaakt. Bijzondere oorlogstoestand bij de blauwe partij en opdracht. Van uit Bandoeng is een detachement van nevensgaande sterkte ter verkenning in weste- 3 comp. inf. lijke richting uitgezonden. Na zijn doel be- 1 sectie wielrijders reikt te hebben en na eene korte schermut- 1 peleton cavalerie seling heeft dat detachement onder kptn X in 1 sectie art. berg den namiddag van den 28en December Tjiran- 1 sectie genietroepen djang en Tjipenjeum ontruimd en Radjamen- Vö verbandsectie dala bezet. De vijandelijke cavalerie staakte een munitietrein de vervolging ter hoogte van paal 32. Tegen een verplegingstrein. 8 uur n.m. van dienzelfden dag ontvangt de detachementscommandant het navolgende te legram van den commandant der lste brigade te Tjipadalarang: 1092

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 12