achter de Tjitaroem. Als later een groot deel der brigade is aange komen, kan men zoo noodig over de rivier een of meer hulpver- bandplaatsen oprichten en dan de bestaande hulpverbandplaats in een hoofdverbandplaats veranderen. Nu ik op de verbandplaatsen gekomen ben, zij het mij vergund, daaromtrent nog een enkel woord te zeggen. Bij het uitwerken van de vorengenoemde veronderstelling heeft een der heeren (als detachementscommandant) ook eene verzamel plaats van gewonden op het slagveld aangewezen. Deze worden echter niet aangewezen, maar vormen zich vanzelf. Mirdacz zegt daarover, sprekende over de bestorming van den Shipkapas; „Deze verzamelplaatsen ontstonden vanzelf, bij de batterijen, in grachten, bij de munitiereserve en op andere minder gevaarlijke punten. Vol gens onze reglementen (gevechtshandleiding) is het de Chef v/d geneeskundige sectie, die deze plaatsen aanwijst. De geneesheer kan daar niet veel meer hulp verleenen, dan een goedgeschoolde ziekenverpleger kan doen. De militairartsen zijn daar echter noodig als steun voor het moreel van den troep en om te zorgen, dat zieken verplegers en dragers behoorlijk hun plicht doen. Wat de hoofdverbandplaatsen betreft', met het oprichten daarvan is geen haast, daar deze dikwijls eerst op het eind van- of na het gevecht in werking komen. Bovendien moeten ze op vrij grooten afstand worden opgericht. Meer hoofdbreken kosten echter de hulpverband- plaatsen. Aan welke eischen die moeten voldoen, blijkt in het alge meen uit de voorschriften. Met enkele dingen heeft men daarin niet voldoende rekening gehouden. Zoo bv. niet met het aantal dragers, leder man kan in zeker tijd slechts een bepaalden afstand afleggen, waarbij ook met het rusten en den aard van het terrein rekening moet worden gehouden. Men kan ongeveer berekenen welke de maximum af te leggen afstand is, gedurende den duur van het gevecht en in verband met het aantal te verwachten gewonden ongeveer het aantal dragers bepalen. Maar ook zonder berekening is een ding zeker, dat men met weinig gewondendragers de hulp verbandplaats dichter achter de vuurlinie dient te brengen dan wanneer het aantal dragers groot is. Want afgezien van de wen- schelijkheid om spoedig hulp te kunnen verkenen, is het ook met het oog op het moreel van den troep noodzakelijk, dat de gewon den zoo spoedig mogelijk uit het gezicht van de strijdenden worden 1099 DE'GENEESKUNDIGE DIENST TE VELDE. [Dec. 1914.

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 19