vb- De geneeskundige dienst te Velde. [Dec. 1914. het dus wenschelijk, dat de verbandplaatsen van brig 1 niet te dicht achter de vuurlinie worden opgericht en liefst naar den linker vleugel, ten einde niet X x V X X X Verbandplaatsen. in 's vijands handen te vallen. Die van brig. II. moeten dicht achter de vuurlijn zijn gelegen. Het aanhouden eener flinke reserve is hier bepaald noodzakelijk, ten einde na overgang over de rivier nog ma terieel voor verband- plaats (en) over te heb ben. Bij brig. HI en IV is het dringend noodig zoo lang moge lijk met het oprichten van verbandplaatsen te wachten, zooals uit nevenstaande schets blijkt, waar de stippellijnen den stand der brigades na den aanval weergeven. Eén bezwaar heb ik tegen de formatie van den geneeskundigen dienst, n. 1. dat de geneeskundige secties dienen, zoowel voor het oprichten van eene verzamelplaats voor gewonden, als voor eene hulpverbandplaats. De moeilijkheid zit daarin, dat om eene Hulpv. op te richten een of meer verzamelplaatsen van gewonden eerst opgedoekt dienen te worden. Dat mag m. i. niet gebeuren, omdat we dan een tijd perk krijgen, waarin aan de gewonden geen hulp kan worden verleend. Eerst moet eene hulpvb. worden opgericht en deze moet als 't ware de verzamelplaatsen voor gewonden in zich opzuigen. Ik werd in deze meening versterkt door een opstel van den kap. Sieburgh in het I. M. T. van December 1912 over den geneeskun digen dienst in en na het gevecht. Hij heeft daarin de veronder stelling gemaakt, dat onze 4 brigades achter den Tjisokan zijn samengetrokken en daar den B. V. in zijn zegevierenden opmarsch 1101 ><5

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 21