De geneeskundige dienst te Velde. [Dec. 1914. Chefarts brigade op zijn eentje een verzamelplaats voor zwaar gewon den, enz. oprichten. Geen wonder dat de boel in de war loopt, wanneer de leider zich daarmee afgeeft. Beter, dat enkele gewonden voorloopig onverzorgd blijven, dan dat de leiding wordt verwaarloosd. Heeft men eenmaal den draad laten glippen, dan is het dikwijls moeilijk dien weder op te rapen. Met den heer Sieburgh ben ik het echter eens, dat de geneeskundige afdeeling moet zijn ter beschikking van den commandant van den troep waarbij ze is ingedeeld, zoo de V. S. tot die van den brigadecommandant. Wenscht de A. B. er zelf over te beschikken, dan moet zulks tijdig worden medegedeeld. Daarom is het echter niet noodig, zooals de heer S. wil, dat er een afzonderlijke chef v/d hoofdverbandplaats en een medisch adviseur van den brigadecomdt, moet bestaan. Wanneer voorloopig geen verandering in den stand v/h gevecht te verwachten is, kan de chefarts zich bemoeien met de Hoofdv., om, zoodra er kritieke oogenblikken zijn te verwachten, het bevel aan den oudsten Off. v. Gez. over te geven, omdat dan zijn plaats aan de zijde van den brigadecomdt. is. Dat er echter ook iets in de samenstelling niet deugt, geloof ik met den heer S. Hoe dat te verhelpen? Naar mijne bescheiden meening niet anders, dan door den geneeskundigen dienst oefeningen te laten houden in het terrein met personeel en materieel, daarbij rekening houdende met de verschillende omstandigheden, die zich kunnen voordoen. Dan kan men het best de fouten nagaan, die aan de samenstelling kleven, vooral ook, omdat het troepenverband bij ons zoo geheel anders is, dan bij andere legers. Maar om die oefe ningen te kunnen houden, moeten er menschen beschikbaar zijn. Wat hebben we aan een orkest van louter instrumenten, zonder menschen die ze kunnen bespelen of zelfs wat hebben we aan een orkest, waar kunstenaars aan die instrumenten zitten, wan neer deze zich niet hebben geoefend in het samenspelen? Om de geneeskundige dienst in oorlogstijd hare werkzaamheid goed te laten ontvouwen, moeten er meer menschen zijn, zoodat er voor grootere oefeningen tijd en personeel beschikbaar is. Om daarvoor gelegenheid te geven en niet maar alleen om oefeningen te houden in de verbandleer, het ziekentransport en het opzetten van de tent van Vliet, moet het personeel der grootere hospitalen minstens op volle sterkte worden gehouden, maar ook moet er een hospitaal compagnie (Sanitatstruppen) worden opgericht, waar het personeel 1103

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 23