Dec. 1914.] Voederbriketten uit afvalproducten kunnen worden, waarvan de voedingswaarde hooger zou zijn dan die van gaba. Waar gaba als voedingsmiddel beslist minderwaardig is aan het Europeesche paardenvoedsel bij uitnemendheid, de haver, en deze minderwaardigheid geweten moet worden aan een gebrek aan eiwit en vet in de gabakorrel, moest dus als voornaamste doel bij de keuze der verhouding van kaf, vlies en gebroken korrel gelden het eiwit- en vetgehalte binnen zekere grenzen op te voeren, om zoo mogelijk een aan haver gelijkwaardig product te verkrijgen. Verder is het van algemeene bekendheid, dat in gaba gebrek is aan minerale stoffen in het algemeen, aan kalk in het bijzonder. Er moest dus getracht worden het kalkgehalte te verhoogen. Ook moest rekening gehou den worden met een mogelijk bederf der koeken. Zooals bekend, treedt in de meeste rijstproducten spoedig bederf op door woekering van kevers, schimmels, gistcellen enz., vooral wanneer het voedings middel niet volkomen droog is. Er moest dus een middel toegepast worden om het mengsel van kaf, zemelen en gebroken korrel van bederfveroorzakende kiemen te zuiveren. Ook was een verpakking noodig, die opname van vocht en infectie buitensloot. Bij de bereiding van briketten uit afvalproducten van de rijstpel molens, moest dus met de volgende punten rekening gehouden worden 1° Er moest een gunstige verhouding gezocht worden tusschen kaf, vlies en gebroken korrel om de voedingswaarde op te voeren, zonder dat daarbij de smakelijkheid van het product leed. 2°. Een middel moest gevonden worden om van het mengsel der afvalproducten door persing een sterk samenhangende, stevige koek te kunnen vormen. 3°. Het kalkgehalte moest verhoogd worden. 4°. Het product moest van bederfveroorzakende kiemen gezuiverd worden. 5o. Er moest een verpakkingsmethode gezocht worden, die in fectie en bevochtiging gedurende geruimen tijd uitsloot. Achtereenvolgens zullen deze punten hieronder besproken worden. Sub 1. Het sprak van zelf, dat voor de keuze van een gunstige verhouding der bestanddeelen van een briket gegevens verzameld moesten worden omtrent de scheikundige samenstelling van kaf, vlies, gebroken korrel en gaba. Dr. W. A. Boorsma publiceerde een 1106

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 26