bessen uit den tegeninoordigen oorlog. Hoewel natuurlijk de tijd nog lang niet daar is, om aan de hand van uitvoerige en juiste gegevens omtrent de wijze waarop en de omstandigheden waaronder gevochten werd, na te gaan in hoe verre de opgedane ervaringen onze vroeger opgebouwde theoriën al of niet bevestigen, en dus te overwegen, of tactische en strate gische regelen herziening behoeven, zoo kan toch nu reeds hier en daar een enkel feit van belang worden vastgesteld. Op een tweetal van zulke feiten wil ik even de aandacht vestigen, omdat ze voor ons, met het oog op de verdediging van Nederl. Indië niet slechts belangrijk zijn, doch ons uitstekend te pas komen. Het eerste dan, den landoorlog betreffend, kan worden geput uit de vele brieven van deelnemers aan den grooten strijd, waarop de verschillende bladen ons vergasten. Oogenschijnlijk een vrij onzui vere bron om uit te putten, doch waar wij allen weten, dat niet in de eerste plaats de materieele verliezen doch wel de moreele indruk ken voor de einduitkomst van een gevecht den doorslag geven, zullen we goed doen deze „Stimmungsbilder" niet als onbetrouw baar materiaal terzijde te leggen. En als we dat niet doen, dan zien we, dat al deze indrukken van het gevechtsveld, alnaargelang van de nationaliteit van den schrijver, het infanterievuur van de Duitschers, Franschen, Engelschen of Belgen slecht gericht en van weinig beteekenis noemen, doch allen toegeven, dat het mitrail- leurvuur verschrikkelijk is, geheele afdeelingen wegmaait, enz. enz. Voorbeelden dat een of twee machinegeweren met tien a twaalf man bediening een geheel regiment cavalerie dwingen af te zitten o. a. in de gevechten rond Charleroi—of een veel sterkere infante- rieafdeeling langen tijd tegenhouden, krijgen wij te over en van alle zijden. Daarbij zwijgt de nationale trots, die eigen industrie hooger stelt (betere kanonnen), of zich beter geoefend of dapperder waant, doch constateert men het feit alleen, en het lijkt mij niet gewaagd, hieruit de conclusie te trekken, dat van de invloeden 1112

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 32