Een paar opmerkingen naar aanleiding van den nieuw [Dec. 1914. uitvoer brengen van den stormaanval; terwijl punt 19 vermeldt de stormstelling, welke in geval van een nachtelijken aanval het laatste rustpunt vormt voor den bij nacht uit te voeren stormaanval. Voor de formatie, waarin door een Compagnie, Bataljon of groote- re afdeeling terrein gewonnen kan worden, vinden we, voor den opmarsch van de verzamelstelling naar de ontwikkelingsstelling, aanwijzingen in de punten 12, 13 en 14; voor het oprukken van uit deze stelling tot aan de afwachtingsstelling in de punten 16 en 17, met de daarbij behoorende schema's (bijlagen A, B en C); en blijkt uit punt 13, dat de daarbij te bereiken afwachtingsstelling tusschen 200 en 600 M van den vijand behoort te liggen. Volgens punt 19 kan voor de formatie, waarin opgerukt wordt naar de stormstelling tot het uitvoeren van een nachtelijken storm aanval, geen bepaalde vorm worden aangegeven, doch wordt ook hier de flankformatie boven de tirailleurlinie aanbevolen. Hieruit moet m. i. volgen, dat bij een nachtelijken stormaanval cok niet van het innemen eener ontwikkelingsstelling sprake kan zijn, want in deze stelling wordt volgens punt 3 (blz. 21) de verspreide orde aangenomen en deze orde is in dit geval volgens punt 19 onge- wenscht. Waar dus blijkens het vorenstaande bij nachtelijke stormaanval len slechts sprake kan zijn van oprukken uit de verzamelstelling naar de stormstelling en van hier uit naar den vijand, doet het vreemd aan, dat onder hetgeen in de bevelen voor nachtelijk ter- reinwinnen en nachtelijke stormaanvallen moet voorkomen, onder h op blz. 31 vermeld staat: beschrijving van de ontwikkelingsstel ling en afstand van deze tot de verzamelstelling en tot de afwach- tings- of stormstelling. Daargelaten dat de redactie van dit punt twijfel over zou kunnen laten of niet met afwachtingsstelling het zelfde bedoeld is als met stormstelling, kan m. i., als boven betoogd, geen sprake zijn van een af te leggen afstand tusschen de ont wikkelingsstelling en de stormstelling, omdat een ontwikkelingsstel ling niet wordt ingenomen als men naar een stormstelling oprukt. In dit verband zou punt 15 minder juist zijn, omdat hieruit de bedoeling zou kunnen blijken, dat ook voor het geval een nachtelijke stormaanval moet worden uitgevoerd, tusschen de -verzamelstelling en de stormstelling een ontwikkelingsstelling wordt ingenomen; en men zal toch, na in de een of andere flankformatie van uit de 1125

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 45