verzamelstelling te zijn opgerukt, niet op een bepaald punt halt houden, om een ander soort flankformatie te gaan aannemen en dan door te rukken naar de stormstelling! Dan had men beter dadelijk in deze laatste formatie den marsch van uit de verzamelstelling kunnen aanvangen, om daardoor de moeilijkheden van een formatie verandering bij nacht te ontgaan en tijdverlies te voorkomen. Indien mijne bovenvermelde meening onjuist is, houd ik mij voor inlichtingen daaromtrent ten zeerste aanbevolen. In de 5ealinea op blz. 33, luidende: „Een afdoende verlichting van het voorterrein is die door zoeklichten", had n. m. m. kunnen zijn bijgevoegd: „mits van voldoenden diameter en lichtsterkte." Bij een destijds nabij Meester-Cornelis gehouden nachtelijke oefening althans deden de zoeklichten der verdedigende partij uitsluitend dienst als punten van richting voor den aanvaller en werd tengevolge van het veel te gering vermogen dan ook absoluut niet voldaan aan wat het slot van evengenoemde alinea vermeldt; zij vergemakkelijkten inte gendeel 's aanvallers opmarsch en bevorderden het onderhouden van zijn verband. Nog moet mij de opmerking van het hart, dat de angst voor het geven van schema's thans blijkbaar geweken is en dat ik de toevoeging der drie duidelijke bijlagen ten zeerste toejuich. Ik ben het zoo vol komen eens met wat Ritmeester de Wit aan het slot van zijn artikel in de November-aflevering van 1913 zegt: „Ik vermeen, dat een goed schema, met oordeel aan terrein en eigen toestand aangepast, vele en velerlei voordeelen geeft". ...K... 1126 Dec. 1914.} VERSCHENEN „LEIDRAAD NACHTELIJKE OEFENINGEN".

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 46