[Dec. 1914. Uit de practijk. dat door die vondsten het militair optreden van Duitschland tegen België gerechtvaardigd wordt, daar blijkbaar België reeds in 1906 met Engeland konkelde. Ten eerste is een plan een plan; zou de Duitsche Generale Staf in een loketje te Berlijn geen plan hebben gereed liggen voor een oorlog tegen den trouwen bondgenoot, den schitterenden secundant of voor een inval in het bevriende Nederland? En wat zou er eerder bestaan hebben: het Belgisch-Engelsche plan of het plan voor den inval van Duitschers in België? Elke Generale Staf heeft natuurlijk de ver plichting voor allerlei mogelijke gevallen plannen te maken; de aan wezigheid van een uitgewerkt plan bewijst niets. Ja maar, zegt men dan, hier geldt het geen plan door één Generalen Staf uitgewerkt, maar door de staven van twee landen; dat is dus een bewijs van konkelen. Maar, lieve menschen, Engeland is een van de mogendheden, die de garantie voorde Belgische neutraliteit op zich had genomen, en was dus zeer zeker moreel verplicht in vredestijd reeds na te gaan, hoe het, zoo noodig, zijne verplichtingen zou vervullen. En het plan diende alleen voor de verdediging van de neutraliteit van België, gelijk blijkt uit de mededeeling uit den brief van den Belgischen gezant te Berlijn, die dan ook geen ander bezwaar heeft tegen het plan, dan dat het ook de mogelijkheid van neutraliteitsschending door de entente-mogendheden in aanmerking moest nemen. Nu zegt de Duitsche mededeeling, dat de vervulling van hare plichten als neutrale mogendheid van België ook zou vereischt hebben in hare verdedigingsplannen neutraliteitsschending door Frankrijk te voorzien. We weten niet of dit geschied is, maar had het in elk geval niet op den weg van Pruisen, één der garandeerende mogendheden, gelegen maatregelen tegen eene dergelijke schending met België ge zamenlijk te ontwerpen en heeft Pruisen daartoe stappen gedaan? En toch bevat de vondst in de Belgische archieven eene recht vaardiging voor het Duitsche optreden, niet waar, willens en wetens verkeerd lezende? Zelf koken. Uit een brief van een Duitsch soldaat: „Wij koken alles zelf en den geheelen dag is de eene helft met koken bezig, terwijl de andere helft aan het schieten is." 1130

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 50