Korte Mededeelinqen. [Dec. 1914. ",Gaat H ?aar B?" vraaS ik in 't Hollandsch (de man kon ook wej een Holl. sprekende Chinees zijn). Gelaatsuitdrukking van niet-begrijpen bij mijn gelen overbuur .,Do you speak English?" „Tida toean, bitjara melajoe sadja, sedikit sadja." In deze taal vertelt hij dan op opgewekten toon, dat hij Japansch handelsman is te S., reeds 5 jaar op Java vertoeft, enz enz. Na tuurlijk komt het gesprek op de voor hem meest interessante ge beurtenis der laatste dagen: den val van Tsingtau. Hij uit zijne bewondering en sympathie voor de Duitschers: „die gaan recht door zee (hati bersi), toean" „Waarom heeft Japan hun dan Kiautsjau ontnomen?" „Omdat Duitschland in 894 een der mogendheden was die aan Japan de vruchten zijner overwinning op China onthielden én 2 jaren later zelf die afgenomen stukken bezetten: Port-Arthur Weihawei Tsingtau. Itoe Japan tida loepa! tida loepaü" „Maar Weihawei blijft nu toch Engelsch?" „Misschien", klinkt 't ontwijkend. „Hoe lang denkt Japan Tsingtau voor China te bewaren?" „Net zoo lang als Engeland Weihawei nog vasthoudt." Verwonder LJ niet, lezer, dat ik met een oogenschijnlijk eenvoudig tokohouder over de politieke quaesties van den dag sprak. Zijne kennis van geschiedenis en aardrijkskunde gaf mij de zekerheid met een wél onderlegd man te spreken, reden waarom ik 't inte ressant vond mijn gelen reisgenoot ook op politiek gebied aan den Praat ,te kr'jgen> een gebied waarin Ned. Indie en Japan zoo dik wijls in één adem genoemd worden. En inderdaad bewezen zijn vlotte antwoorden dat de politiek volstrekt niet buiten de sfeer zijner beschouwingen en ernstige gedachten lag. „Maar Engeland is Japan's bondgenoot, dus dwingen kan lapan niet J Dan houdt Japan Tsingtau in bewaring" „Gaan de Engelschen ook recht door zee?" „Het antwoord schijnt moeielijk, hij wil het ontwijken doch ik herhaal de vraag en aarzelend komt: „tida, tida hati bersi". „Maar ik geloof dat Japan Tsingtau nooit zal teruggeven, want het wenscht zelf meer gebied." Dan driftig: „U vergist zich toean, Japan wil geen vergrooting van gebied. Wat heeft het aan Formosa, aan Korea? Niets dan banjak soesahHet zou ze graag kwijt willen zijn. Japan wenscht mets anders dan een vreedzame emigratie voor zijne overbevolking, een open deur voor zijn handel en gelijkstelling met het blanke ras. Geen quaestie van landhonger, toean! De Hollanders zijn verstandig, erkennen de rechten van andere rassen, al zijn zij don ker, en hebben ons met de blanken gelijkgesteld. Wij wenschen niets meer. Java moet daarom Hollandsch blijven. Japan heeft hier 1137

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 57