Overzicht van eenige Tijdschriften. [Dec. 1914. d. De rivier wordt als flankaanleuning door eene of beide partijen gebezigd De invloed van verschillende rivieren op de handeling van beide partijen. Al die verschillende gevallen worden door voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis toegelicht. Ook op het tegenwoordig Europeesch oorlogstooneel vinden we talrijke voorbeelden, welke aan de beschou wingen van kap de Gelder kunnen worden getoetst. Afzonderlijk behandelt S. daarna nog den invloed van rivieren op den voorposten-, ophelderings- en verkenningsdienst, alsmede op de marschen, terwijl als laatste hoofdstuk de rivier als aan- en afvoerweg wordt besproken. We lezen daarin o. a: „in 1807 werden grdote transporten vervoerd langs de Spree, de Oder, de Wartha, de Netze, de Weichsel, de Bug en de Narew. Vele van deze rivieren zullen ook thans zeer zeker voor het besproken doel worden gebezigd, vooral gelet op de geringe dichtheid van het Russische spoorwegnet in Polen. Kan onze infanterie marcheeren?", aldus luidt de titel van een volgend artikel. En afgaande op de voorbeelden van marschpres- taties, die S. ons geeft, zal het antwoord op de gestelde vraag volmondig „ja" kunnen luiden. De uitgevoerde marschen hadden tot doel een proef te nemen met het noodration en soeptabletten, waarvoor het noodig was den troep gedurende eenige dagen vermoeiend werk te doen verrichten, om dan te zien, of op een dag met noodration en soeptabletten als voeding zou kunnen worden volstaan. De afdeeling. waarmede de proef genomen werd, bestond uit alle miliciens van "één compagnie, aangevuld met 30 man van een andere compagnie En de marschprestaties? Ie. In 3^2 dag (81 uur) werden 130 K.M. afgelegd, er waren geen achterblijvers en den volgenden dag, had de compagnie een blanco ziekenrapport. 2e. In 4Yi dag 105 uur) werden 162 K. M. afgelegd, er waren geen achterblijvers, den volgenden morgen had de compagnie een blanco ziekenrapport. S. teekent nog aan, dat, hoewel een degelijke training veel gewicht in de schaal legt, naar zijn overtuiging in legers met korten oete- ningstijd, het afleggen van inspannende marschen in de eerste plaats een kwestie is van moreel. Vermelden we nog, dat de marschen plaats hadden in de maana Juni en dat aan de voetverzorging extra aandacht werd besteed. 1141

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 61