Dec. 1914.] Overzicht van eeniqe buitenlandsche Tijdschriften. wordt op zekere gedeelten troepen te sparen om op een andere plaats meer vpor den aanval beschikbaar te hebben Deze zoo juiste opvatting brengt dus mede, dat waar eene be slissing door middel van def-off. gezocht wordt, m a.w. een stelling wordt ingenomen, de <e eisch is: goede gelegenheid om tot het of fensief over te gaan en dat pas in de 2e plaats de eigenlijke stelling in beschouwing behoort te komen. In den regel gebeurt het net anders om en zoekt men een mooie stelling, die aan allerlei eischen voldoet, waarvan dan een van de eischen is, gelegenheid om tot het offensief over te gaan, terwijl juist daarom alles behoort te draaien, al het overige is slechts aanhangsel Om redenen van plaatsruimte moeten we verder volstaan met uit No. 164 slechts te vermelden het art: „De la méthode dans les sciences mihtaires dat beschouwingen bevat over de waarde van krijgsgeschiedenis voor de militaire wetenschap. Mitt. No 9. bevat een lezenswaardig art. over de bewapening van kustversterkingen. Vooraf gaat eene beschouwing over de te beschieten doelen en hunne bewapening, waaruit we tnkele zaken aanstippen, n. I.a. De reusachtige vergrooting der tonnenmaat heeft grooter dekoppervlak en dus grooter kans van treffen voor hws. ten gevolge gehad. b. Dreadnoughts missen eene middelbare bewape ning en eigenen zich dus minder voor een bombardement van kustver sterkingen of van de door deze beschermde objecten, zoodat hiertoe de andere schepen en de super-dreadnoughts meer aangewezen zijn terwijl laatstgenoemden en de dreadnoughts zich vooral eigenen voor het snel forceeren van vaarwaters, c. Ter vermindering der ernstige slijtage, waaraan de zware marinevuurmonden, na zeer kort gebruik onderhevig zijn, met als gevolg vermindering der Vo. (de schr. maakt in een noot melding v. een kan. v. 30 5 L/40, waarbij na 43 schoten met volledige lading, 3 met versterkte-en 17 met verminderde lading, de velden over 40 cM lengte totaal verdwenen waren), is er een streven om zonder het doorslagsvermogen te verminderen door ver- grootiiig van het kaliber en een gunstige proj. vorm te komen tot een korter kanon met kleiner Vo. d. Er bestaat neiging het kaliber der anti torpedobewapening, welke op de Dreadnoughts uit klein kaliber-, op superdreadnoughts uit 15 cM. kaliber geschut bestaat noe meer op te voeren. Wat nu de bewapening der kustversterkingen aangaat, betoogt de schr. de noodzakelijkheid van kanonnen van zwaar en kleiner kaliber om het forceeren van het vaarwater te beletten, tot het tegen gaan van nachtelijke aanvallen, van torpedoaanvallen en van po gingen tot versperring van het vaarwater; tegen bombardement acht hij houwitsers de aangewezen vuurmonden, omdat: le. de werking, in tegenstelling met die van lange kanonnen, vrijwel onafhankelijk is van den afstand, zelfs bij grooter afstand nog toeneemt; 1144

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 64