Dec. 1914.] Overzicht van eenige buitenlandsche Tijdschriften. Op biz. 71 en 73 vindt men afbeeldingen van een Fr. waarne- mingswagen (1 per Afdsen van een waarnemingsladder (2 per Bü Wanneer wordt onze art. met deze nuttige werktuigen uitgerust? Onder „Bücherschau" vinden we een bespreking v. Heft 50 Kriees- gesch. Einzelschr. „Der Balkankrieg 12| 13. We kunnen de verleiding niet weerstaan om er een en ander uit over te nemen. verraa^den^' rneestal bijna gedekte stellingen in, die zich spoedig Waar elke waarneming uit de lucht ontbrak, waren gedekte art. stellingen onvindbaar; moge dit voor ons een aansporing zijn om zorg te dragen, dat wij ten spoedigste wèl uit de lucht kunnen waarnemen, dit is o. i. mede een van de tallooze voorzieningen die ten onzent geen langer uitstel dulden. Het bleek bijzonder moeilijk vast te stellen, zoowel voor inf als art of men al dan niet vuuroverwicht had. Soms hield het vuur bij de tegenpartij geheel op, om zoodra zich een loonend doel vertoonde met kracht weer op te leven. Het is dan ook onmogelijk het tijd- stip van het beslissend voorwaartsgaan na bereikt vuuroverwicht vast te stellen, hetgeen o. i. geen nieuwtje is; er is altijd bij den aanvaller alleen sprake van tijdelijk vuuroverwicht en gedurende dien tijd kan men over kleinen afstand vooruit. De uitwerking der Buig. art. werd zeer verminderd door onvold regeling der springhoogte, die in den regel ie hoog was. Geiracht werd, om vanuit één stelling alle schietopdrachten uit te voeren ten einde stellingverwisseling te voorkomen. Uit den aard der zaak is een dergelijke wijze van handelen dikwijls weinig bevorderlijk voor de uitwerking van het vuur. De Turksche art. bezigde meest al den nacht voor stellingverwisseling. werd vaak gebezigd tot bestrijding van doelen, waar- ,Z1J ^'ch minder eigent (inf. in diepe loopgraven en ingezonken s?hl.da^);.00k te§en goed in het terrein aangepaste, onregelmatige ot ijle tir. liniën was de uitwerking niet groot, te meer daar de Bul garen onder G. K. vuur van de schop als hoofddekking gebruik maakten en de ransel afdoende den rug beschermde. De werking van G. K kogels op paarden bleek uiterst gering, deze legden met meerdere kogels in het lichaam nog groote afstanden af ln het algemeen werd vaak de wensch geuit naar een projectiel met grooter breedtewerking, daar de oorlog veel meer breede dan diepe doelen biedt Het bestrijden van werkelijk gedekt staande art. bleek bijna steeds nuttelooze munitieverspilling, maar ook als de vijandelijke battn konden worden waargenomen, was de uitwerking gering (ingesne den emplacementen en schilden), bestrijding van vijand. Inf. was dan ook hoofdzaak. 1148

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 68