Dec 191t.j Overzicht van eenioe buitenlandsche Tijdschriften. In het volg. art. wordt het D. man. voorschrift besproken. We vinden vermeld, dat in D. thans de lang bestreden opvatting, dat sysfe- matische oefeningen in div. verband noodzakelijk zijn, reglementair is vastgelegd b Deze oefeningen dienen om den Div. Cdt en zijn staf te oefenen o. a. in de techniek der bevelvoering, in „kriegsmasziges" optreden keuze van opstellingsplaats, training der „Führernerven" en verder om de noodige samenwerking der wapens in het Div verband te krijgen. Reeds eerder wezen we voor ons leger Qp het nut van dergelijke oefeningen voor onze brigades, zij zijn o. i. dringend noodzakelijk De groote manoeuvres kunnen tot het bereiken van het voren staande niet dienen; bij de groote man moeten de Br. O en de Brigades een en ander kennen, doch die kennis verkrijgt men niet zonder het geleerd, d. i. d. het herhaaldelijk beoefend te hebben. Op biz. J3 van het art. wordt gewezen op het belang van het houden van manoeuvres in verondersteld grooter verband. Zeer lezenswaardig zijn verder de beschouwingen over het afbreken van manoeuvres, over de maatregelen om ze zoo natuurlijk mogelijk te laten verloopen zonder den te ontwikkelen drang naar voren te veel te belemmeren of den troep te vervelen. Ontstaan „unkriegsmaszige" toestanden, dan zal in den regel de leider moeten ingrijpen en zulks niet door „kriegsgemasze", maar eenvoudig door „friedensmaszige" middelen, waartoe de manoeuvre tijdelijk gestaakt wordt. Aanbevolen wordt beoefening van het ontmoetingsgevecht,, Es kommt mit seiner Unsicherheit und Ungeklartheit den Verhaltnissen des Krieges am nachsten; es ist am Meisten geeignet den Führer zum Mute des Entschluszes zu erziehen und zu den festen Willen sich Klarheit durch den Angriff zu verschaffen". Op blz. 42 wordt over de „bespreking" gesproken, we nemen daar- u u volgende over: Eine Besprechung wird nur dann wahrhaft belehrend sein, wenn sie die Wirkungaus der Ursache ableitet. Ein gerechtes Urteil darf nicht den Verlauf der Dinge, nicht die Kenntnis der Verhaltnisse, wie sie nachtraglich vorliegen, zum Maszstab nehmen es musz von der Frage ausgehen: „Was konnten die Leiter der Begebenheiten zur Zeit ihres Handelns wissen? Die nahere Prüfung der Verhaltnisse zeigt recht haufig, dasz Maszregeln, die tadelns- wert erscheinen, nie so verkehrt waren, wie sie sich auf den ersten Bliek darstellten. M. W. B. No 126- 128. In het kort verslag der oorlogsgebeur tenissen wordt het beschieten van de Kathedraal van Reims verdedigd met de bewering dat zij door de tegenpartij voor mil doeleinden (observatieposten) werd gebezigd. 1150

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 70