Dec. 1914.] Overzicht van eeniqe buitenlandsche Tijdschriften. in den dienst dier wapens, speciaal in den ook voor hen niet zonder gewicht zijnden veiligheidsdienst, laatstgenoemden worden door de detacheenngen ingewijd in de moeilijkheden van den Treindienst. Under Frankrijk vinden we vermeld, dat bij het veldgeschut de „collimateur" door een „miroir de répérage en arrière" (model'/,?) vervangen is. v Beiheft Int. Revue Juli geeft eene uitgebreide verhandeling over °°rl°gshavens en versterkte kustplaatsen in de Middell zee, Atl. Oceaan en Kanaal. Supplém. Int. Revue Juli bevat een interessant artikel met meerdere voorbeelden over de samenwerking v. leger en vloot op strat. gebied. Voorwaar een actueel onderwerp! Het volgende zij aan het art. ontleend. Valt in den landoorlog met de laatste overwinning tevens de beslissing in den zeeoorlog is dit geenszins het geval, de winnende partij heeft dan wel een groot resultaat bereikt n. 1. het meesterschap ter zee doch dit strekt niet verder dan de kust van het vijand, land Dit zal eerst tot vrede gedwongen kunnen worden door het op economisch gebied slagen toe te brengen (lam leggen van den handel door het nemen van handelsschepen, beletten van in- en uitvoer, het in bezit nemen van koloniën en overzeesche steunpunten) waarvoor het eene land veel gevoeliger is dan het andere (b. v! Engeland en Rusland), óf wel door een leger over te voeren en den vijand in eigen land aan te tasten. Wordt dit laatste ondernomen, dan moet de vloot geheel ter beschikking v. h. leger staan, zoowel voor het voorbereiden en dekken v. h. transport, voor het steunen v. d. ontscheping, als voor het absoluut verzekeren v. d verbinding na de landing tusschen leger en het eigen land. (And evidently the control of maritime communications must be obtained before a great military expedition can be sent across the sea Bridge „Naval warfare") Het bezit van het meesterschap ter zee acht de schr voor een landing beslist noodzakelijk. Al kan de onderneming aanvankelijk soms gelukken zonder dit meesterschap (een voorbeeld hiervan 1S NfPO.!f°ns tocht n. Egypte, waarbij hij er in slaagde, door een meesterlijke misleiding van de Eng. en veel veine, om het landings- eger veilig en wel over te brengen en te doen landen) is een andingsonderneming ten doode opgeschreven door de niet verze kerde verbinding met het eigen land. Een landing op een verdedigde kust biedt al heel weinig kans van slagen en zelfs als alle omstandigheden gunstig zijn, blijft elke landing toch nog een uiterst gewaagde onderneming, vooral als de vijand nog over enkele koene onderzeeërs of luchtvaartuigen beschikt, daar zelfs de sterkste vloot daartegen slechts onvoldoende of geene bescherming verleenen kan. De schr. bespreekt vervolgens het plan der Eng. om bij het uit breken van een oorlog tusschen Engeland, Frankr. en Duitschl., 1152

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 72