Dec. 1914 J Overzicht van eenige buitenlandsche Tijdschriften. Als bewijs hoe opgewonden men in Duitschl. is, moge dienen, dat een boek, geschreven door een 80 jarigen gepens. overste en getiteld. „Der gröszte Verbrecher an der Menschheit im 20st Jahrh. König Edw. VII." gunstig beoordeeld wordt. No. 139 geeft wederom een art. v. Gen v. Blume, dat erkent, dat sinds midden Sept. in het Westen geen der partijen in staat is eenig noemenswaardig voordeel op de tegenpartij te behalen, hetgeen a d groote beteekenis v. d. versterk, kunst en de noodzakelijkheid van een zuiver frontalen aanval toe te schrijven is. De generaal vestigt er de aandacht op, dat de waarde van de verst kunst in het open veld zoo gestegen is, terwijl, wat de ves tingen beireft, men juist het omgekeerde waarneemt. Dit laatste is echter alleen toe te schrijven a/d voorsprong, dien momenteel de zware beleg, art op de duurz. verst, kunst heeft, welke voorsprong in het open veld geen waarde heeft. In No. 140 wijst generaal v. Blume. in een art. getiteld Politik und Kriegführung Englands" op de geringe beteekenis van de Eng. hulp te land, daar d.e Eng. troepen >/40 v. die der Fr. en R. be dragen, terwijl toch het zielenaantal v. Gr. Britanje grooter is dan dat van Fr. De schr. beschuldigt dan ook de Eng. hunne oude taktiek te volgen, nl. om de bondgenooten de kastanjes uit het vuur te laten halen, terwijl ook ter zee Eng geenszins presteert, wat de bondgenooten van haar nadden kunnen verwachten. Ten slotte zij de aandacht gevestigd op het opstel „Zeitgemasze Betrachtung bezügl. der Ernahrung des deutschen Volkes", waaruit duidelijk blijkt, dat het in D. met de voeding geen „couleur de rose" is en waarin wordt aanbevolen wohlschmeckendes Kartoffelmehl te gebruiken, geen bier meer te drinken en ook de „Kuchen und Torten mit Schlagsahne" af te schaffen, voorwaar zware eischen voor Herr und Frau Muller! Le Journal des sciences mil. N°..167geeft een hoofdartikel over de onthullingen van Humbert. Het blad betoogt, dat die onthullingen nu niet zoo bijzonder veel nieuws bevatten, daar toch reeds her haaldelijk gewezen was op de vele tekortkomingen in de Fr. mil. huishouding, welke minder te wijten zijn a/d verantwoordelijke autoriteiten, dan aan de besnoeiingen, welke de betrekkelijke be- grootingshoofdstukken in den regel ondergaan. Intusschen zijn ook de tallooze ministerwisselingen weinig bevorderlijk voor het verbe teren van de ongewenschte toestanden. De hoofdoorzaak zoekt het blad in onvoldoende methode, wat de wijze van werken betreft gemis aan continuïteit van opvattingen. In Duitschl. gaat zulks geheel anders, daar staat vast: het doel, dat bereikt moet worden en de wijze, waarop dit bereikt zal worden; in die richting wordt met onbuigbare wilskracht voortgewerkt, 1156

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 76