Boekbeschouwing De Arabier als rasuerbeteraar in Dederlandsch-Indië. (Ouerdrufe uit de Ueearfsenijkundige bladen). Dr B Vryburg waarschuwt tegen het gebruik van het Arabische paard als verbeteraar van onze inheemsche rassen. Hij vond daartoe aanleiding in een artikel over de stoeterij te Ahmednagar in de Veeart- senijkundige bladen aflevering 2, waarin Majoor Groeneveld den Arabier als rasverbeteraar voor Indië aanprijst hiï betoogd heeft, dat de klimatologische omstandigheden in de Preanger zoozeer afwijken van het in-droge klimaat van een groot deel van Engelsch Indië, dat zij bij eene vergelijking een ernstige factor van verschil uitmaken, geeft hij zijne ervaring bii een bezoek aan Engelsch Indië. De Arabier, die vroeger in de paardenwereld beschouwd werd als het edelste bloedpaard, is door eeuwenlangen uitvoer zeer in qualiteit achteruit gegaan. Beengebreken zijn bij zuivere Arabieren talrijk maar nog veel meer is dit het geval bij kruisingen met de native- pony. Bombay is de belangrijkste markt; de beste daar aangevoerde paarden gaan naar de renbaan en het poloveld, terwijl later uit deze elite enkele exemplaren tegen fancyprijzen door stoeterijen worden aangekocht. Zekerheid omtrent de afstamming is moeilijk te krijgen; in de stallen te Bombay zit o. a een Engelsch Veearts, die tegen tien rupees bij elk paard desgewenscht een pedigree maakt! Waar de gebreken zoo veelvuldig zijn en men geen dieren heeft wier pedigrees goede afstamming en familie waarborgen, meent b. den Arabier in het algemeen als rasverbeteraar te moeten afkeuren, terwijl hij in verband met het klimaat geneigd is, te zeggen: Het Arabische bloed heeft het in Bengalen afgelegd, het zal het op West-Java nog zekerder afleggen. flfleüering ui DDn de (Dededeeiingen Dan hel Bureau Door de bestuurszaken der Buitenbezittingen, bemerkt door het Encgclopaedisch bureau.- te deel. Deze aflevering verschijnt in 2 deelen; het eerste deel geeft een overzicht van den uitvoer van eenige der voornaamste producten 1166

Indisch Militair Tijdschrift | 1914 | | pagina 86