Een Officiersbond. Jan. 1915.] zien, dat verdeeldheid zal ontstaan tusschen leden en niet-leden, te eer waar de eersten zooveel aan den bond wenschen te trekken wat tot heden van neutrale kleur was: ondersteunings-, paarden-, en vendufondsen, I. M T. en I. K. V., schermvereeniging enz. Hoe nu, als men zich niet aansluit? Dat geeft natuurlijk scheeve verhoudingen en wantoestanden. A. W. A. Michielsen. Kapt. Inf. Wij hebben hiervoren het drietal artikelen gegeven, dat ons voor het ter perse gaan van dit No. bereikte Wij voegen hieraan toe een in het Bat Hbl. verschenen artikel, dat, hoewel ontsierd door de slot alinea, de beste uiteenzetting van het standpunt der tegen standers vormt, welke wij tegenkwamen. Red. Waarom legen een officiersuereeniging. Eenige officieren te Malang hebben zich per circulaire tot alle officieren van ons leger gericht, om te geraken tot eene vereeniging van Nederlandsch-lndische officieren. Al dadelijk dient opgemerkt te worden, dat hier ruiterlijk, open kaart wordt gespeeld, uitvoerig is in de circulaire de bedoeling van de vereeniging uiteengezet en voluit is de circulaire onderteekend. Zal de zaak slagen? Het tijdstip om tot de oprichting te komen, is goed gekozen; bewust of onbewust heeft men gebruik gemaakt van „het psycholo gisch moment", de ontstemming, welke is verwekt door het van de begrooting afvoeren van den post voor verhooging der officiers- traktementen. De ergernis over deze zaak is in officierskringen zeer groot; men ziet er uit, dat hunne belangen in Holland niet het minst wegen, want, zoo luidt de redeneering, het verhoogen van de traktementen was geen nieuwe maatregel, maar de gelden daarvoor waren op de begrooting gebracht, omdat die verhooging bepaaldelijk noodig was, de noodzakelijkheid daarvan, was met den meesten klem door generaal Van Daalen betoogd, en door den gouverneur-generaal en den minister erkend. Dit eenmaal vaststaande, gaat het niet aan. om redenen van al- gemeene bezuiniging, de noodzakelijke verhooging van inkomsten van een klein deel der landsdienaren op te schorten. Waar de officieren die verhooging noodig hadden, komt het practisch daarop neer, dat de officieren tot dekking van het finan cieel tekort over 1915 ruim 5L.0 0C0 bijdragen. Dat is ongetwijfeld de aanleiding tot de nu aangevangen actie; 94

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 102