mm 5et TorpedoiDapen, Mochten tot voor kort de vlootplannen, zooals deze in het Rap port der Staatscommissie voor de verdediging van Nederlandsch- Indië zijn ontvouwd, zich vrij wel in de algemeene sympathie verheugen, in den laatsten tijd dreigt in deze gunstige meening eene kentering te komen. Voorgelicht door der zaken niet altijd even kundige dagbladschrijvers, begint de publieke opinie zich weder meer en meer uit te spreken voor de aanschaffing eener torpedo- vloot, bestemd voor de verdediging van Indië, een standpunt dat, na het verschijnen van bovengenoemd Rapport, vrij wel verlaten scheen. Zijn de daaromtrent loopende geruchten juist, dan zoude zelfs een invloedrijk staatsman zijne voorliefde voor eene torpedo- vloot hebben uitgesproken. Schijnbaar vinden deze voorstanders eener torpedovloot steun in de lessen, welke tot nu toe uit den thans woedenden krijg zijn te trekken. Terwijl het torpedowapen reeds menig succes heeft te boeken, blijven de slagschipvloten der oorlogvoerenden binnen hunne veilige havens en zwijgt het kanon, afgezien van enkele onbeduidende schermutselingen en van de gevechten, welke op grooten afstand der operatiebases zijn gevoerd en daarom, bij eene bespreking van de verdediging onzer koloniën, buiten beschouwing kunnen blijven. Nu moet op den voorgrond worden gesteld, dat elke gevolgtrek king uit wat deze oorlog op maritiem gebied te aanschouwen heeft gegeven, thans nog als voorbarig moet worden beschouwd. Hoogst waarschijnlijk toch zijn wij nog pas aan het voorspel der maritieme krijgsoperatiën. Dat dit voorspel lang duurt, is voor den deskun dige geenszins eene verrassing. En nimmer is door dezen in twijfel getrokken, dat bij dit voorspel het torpedowapen eene belangrijke rol zoude spelen. Wanneer dit thans voor sommigen eene soort openbaring blijkt te zijn, dan kan men zich slechts over hunne naïveteit verwonderen. Is dus elke conclusie omtrent de samenstelling eener vloot e. d., 99

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 107