Jan. 1915.] Het Torpedowapen. gegrond op de thans bekende resultaten van den maritiemen krijg, voorbarig te noemen, wél kan reeds thans de vraag worden gedaan, in hoeverre de torpedo, gedurende deze eerste 5 maanden van den oorlog, aan de in haar gestelde verwachtingen, juist ook waar het betreft het begin der vijandelijkheden, heeft voldaan. Om deze vraag te kunnen beantwoorden, is het noodig de om standigheden, waaronder het wapen met succes werd gebruikt, zoo nauwkeurig mogelijk na te gaan. En om deze naar waarde te kunnen beoordeelen, is het in de eerste plaats noodig te onder zoeken, welke omstandigheden voor het torpedowapen als de meest gunstige moeten worden beschouwd. Tot voor eenige jaren was de torpedo in hoofdzaak een wapen voor den nacht. Wel had de onderzeeboot reeds zijn intrede ge daan, maar het vertrouwen in dit wapen was aanvankelijk niet groot en de meeste natiën gingen slechts schoorvoetend tot aan schaffing over. De werkingssfeer der torpedo bleef tot een lOCOa 2000 meter beperkt, afstanden te gering voor dagaanvallen, doch ruim groot genoeg voor den nacht, omdat andere omstandigheden den lanceerafstand dan toch nog verre beneden deze grenzen houden. Zooals bij de lezers van dit tijdschrift bekend mag worden ver ondersteld, wordt de trefkans der torpedo, afgezien van den toe stand waarin het wapen verkeert, beheerscht door de fouten, welke bij het schatten van den koers en de vaart der vijandelijke schepen en van hun afstand op het oogenblik van lanceeren worden ge maakt. Sinds de snelheid der torpedo over grooter afstand eene eenparige is geworden, is de invloed der laatste fout ook van minder beteekenis; de beide andere blijven echter onverminderd bestaan. De invloed der gemaakte fouten is echter niet altijd even groot. Eene nadere uiteenzetting hiervan is in dit tijdschrift echter minder op hare plaats. Wel kan worden gezegd, dat groote snelheid der torpedo op de trefkans van gunstigen, groote snelheid der schepen echter van ongunstigen invloed is. Als voorbeeld voor het eerste kan gelden, dat de trefkans bij de nieuwere, snellere, torpedo's op een schip van 100 meter lengte ongeveer even groot is als die met de oudere torpedo's op een schip van 150 meter lengte ver kregen. Als voorbeeld voor het laatste, kan worden gezegd, dat 100

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 108