Het Torpedowapen. [Jan. 1915. bij eene scheepslengte van 150 meter de trefkans gemiddeld 1.5 maal grooter is bij eene snelheid van het vijandelijke schip van 6 mijl dan die, welke bij eene snelheid van 24 mijl wordt verkregen. Van beide genoemde factoren, is alleen de scheepssnelheid in handen van den aangevallene; hierdoor kan hij dus invloed op de trefkans der vijandelijke torpedo uitoefenen. Om nu de fouten in de schatting van koers en vaart der vijande lijke schepen niet al te groot te doen zijn, is het noodig deze des nachts op zeer korten afstand, d.w.z. op enkele honderden meters, te naderen. Dat dit niet altijd even gemakkelijk is, is duidelijk. Is het echter gelukt tot dezen afstand te naderen, dan is ook de kans een treffer te behalen groot. De grootste moeilijkheid is echter de vijandelijke schepen op te sporen. De ondervinding leert, dat bij donkeren nacht een schip op niet veel grooter afstand dan den gebruikelijken lanceerafstand wordt ontdekt, althans indien geen enkel licht aanwijzing geeft. Terwijl nu nog weinige jaren geleden het varen zonder lichten in eskaderverband als een soort bravourstukje werd beschouv/d, is dit thans geheel anders geworden. In elke goed geoefende marine is het varen in eskader, zonder een enkel licht te toonen, eene geheel gewone zaak geworden, welke om zoo te zeggen dagelijks wordt toegepast. Hierdoor is het opsporen der vijandelijke schepen bij nacht zeer bezwaarlijk geworden, tenzij men bijzondere aanwijzingen heeft omtrent de plaats, waar zij moe ten worden gezocht. Is het nu gelukt den vijand op te sporen, dan moet nog eene gun stige lanceerpositie worden ingenomen, d.w.z. eene positie, waarbij het doel ten opzichte der torpedobaan de grootste afmeting aanbiedt. Hoe geringer nu weder de snelheid der schepen, hoe spoediger het in het algemeen zal gelukken in deze positie te komen alvorens ontdekt of wel, bij ontdekking, in den grond te zijn geschoten. Ook in dit opzicht is dus groote snelheid het beste verweermiddel tegen torpedoaanvallen. Opmerkelijk is het, dat, zoo lang de oorlog duurt, niets van nach telijke aanvallen door torpedobooten*) op schepen is vernomen. Moet zulks aan de moeilijkheid van het opsporen worden geweten? Ofwel Waar hier en verder gesproken wordt van torpedobooten, worden daaronder eveneens jagers verstaan. 101

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 109