Jan. 1915.] Het Torpedowapen. spaart men dit materieel voor den komenden grooten zeeslag, waarin het uitstekende diensten zal kunnen bewijzen? Dit brengt mij als van zelve tot het gebruik der torpedo aan boord van torpedobooten bij dag. Zooals boven reeds werd opgemerkt, bleef tot voor weinige jaren de werkingssfeer der torpedo tot hoogstens 2000 meter beperkt. Toen het echter gelukte het bewegingsmiddel, nl. samengeperste lucht, belangrijk te verwarmen alvorens het tot zijne werking werd toegelaten, werd daardoor het arbeidsvermogen der lucht, en daar mede de werkingssfeer der torpedo, belangrijk vergroot. Eene wer kingssfeer van 6T0 a 8000 meter kan thans, met behoud van behoorlijke snelheid, zonder bezwaar worden verkregen, ja nog belangrijk grooter afstanden zijn reeds voor enkele torpedotypen bereikt of zijn in de naaste toekomst te verwachten. Hierdoor is verkregen, dat thans aan boord van torpedobooten kan worden gelanceerd op afstanden, waarop het artillerievuur der vijandelijke schepen nog geen zekeren ondergang brengt. Een be zwaar is echter, dat op deze groote afstanden de trefkans, althans bij een aanval op alleenvarende schepen, zeer gering wordt. Alleen op in verband varende schepen, tezamen als één enkel doel beschouwd, wordt de trefkans van dien aard, dat het lanceeren van het kostbare wapen als verantwoord mag worden beschouwd. Blijft dan echter aan de schepen vrijheid van beweging voorbehouden, dan zal het dezen, met het oog op den langen tijd, dien de torpedo noodig heeft om het doel te bereiken (7 a 9 minuten) niet moeilijk vallen, door eenigerlei manoeuvre, de gelanceerde torpedo's te ontwijken. Hieruit volgt, dat een aanval van torpedobooten bij dag, indien de vijandelijke schepen niet in hunne bewegingen belemmerd zijn, vrij wel als het vermorsen van torpedo's kan worden beschouwd. Niet alleen wordt dan, indien de schepen hun verband opgeven, de trefkans op elk schip zeer gering, doch bovendien kunnen de schepen, door het uitvoeren van geschikte manoeuvres, de torpedo gemakkelijk ontloopen. Groote snelheid komt hen ook hierbij weder ten goede. Anders wordt het, wanneer de schepen wèl in hunne bewegingen zijn belemmerd, Eenigermate is zulks het geval in zeer nauwe vaarwaters, waar 102

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 110