Het Torpedowapen. [Jan. 1915. de manoeuvres tot geringe koersveranderingen of wel tot wijzigingen in de vaart beperkt moeten blijven. Een dergelijk gebruik zoude bijv. in de vaarwaters naar Soerabaja kunnen voorkomen. Doch bijzonder sterk treedt de belemmering op den voorgrond, wanneer tegenover de vijandelijke vloot niet alleen torpedomaterieel, doch bovendien eveneens eene vloot, hetzij dan een zwakkere dan die der tegenpartij, kan worden gesteld. Verspreiding der schepen is dan onmogelijk. Doch bovendien zoude dan een aanval van torpedo booten op grooten afstand den vijand dwingen óf de kans op tor pedotreffers te aanvaarden óf wel eene manoeuvre uit te voeren, welke overigens in den slag niet gewenscht en dus onvoordeelig is en de schepen in eene artilleristisch ongunstige positie brengen kan. De uitslag van den strijd kan hiervan afhankelijk zijn. De tweede wijze, waarop de torpedo als dagwapen kan worden gebruikt, is aan boord van onderzeebooten. De technische vooruitgang dezer vaartuigen is in de laatste jaren zoodanig geweest, dat zij met vertrouwen op tamelijk grooten afstand van hun operatiebasis kunnen worden gebruikt. Toch treedt bij het gebruik van onderzeebooten nog een groot bezwaar op den voorgrond, nl. hun geringe onderwatersnelheid, welke in den regel op niet hooger dan 8, in sommige gevallen op 10 mijl mag worden gesteld. Wel komt men soms opgaven tegen, waarbij een grooter onderwatersnelheid wordt vermeld, doch hieraan mag geen waarde worden toegekend, zoo lang niet tevens de wer kingssfeer bij deze vaart wordt vermeld. Veel meer dan bij boven waterschepen is bij onderwatervaartuigen eene zekere verhouding tusschen werkingssfeer en snelheid noodig, zal de laatste niet geheel nutteloos worden. Deze verhouding nu wordt bij de genoemde, betrekkelijk groote, snelheden veelal niet bereikt. Het laat zich niet aanzien, dat aan het bezwaar der geringe onderwatersnelheid binnen afzienbaren tijd in eenigszins belangrijke »- mate zal worden tegemoetgekomen. Om nu dit bezwaar onder cijfers te brengen, moge de navolgende beschouwing dienen: Ontdekt een in O. zijnde onderzeeboot een schip in S en begint zij daarop hare onderwatervaart, dan zal zij in S' het schip kunnen 103

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 111