Het Torpedowapen. [Jan. 1915. Uit dit staatje blijkt ten duidelijkste, hoe groote vaart voor de schepen het beste middel is om den aanval eener onderzeeboot te ontgaan. Tevens blijkt het echter, dat er eene zekere grens is, waarboven toename der snelheid slechts geringe afname van den gevaarshoek medebrengt. Het loopen van zeer groote vaart is dus niet bepaald noodig, mits men slechts zorge, dat deze een zeker aantal mijlen grooter dan die der onderzeeboot is. In elk geval mag men nimmer eene vaart loopen gelijk aan- of kleiner dan die der onderzeeboot, waardoor de gevaarshoek komt te vervallen en de onderzeeboot voor het doen van den aanval alle mogelijke vrijheid verkrijgt. Het bovenstaande resumeerende, komt men tot de volgende conclusiën le. Afgezien van de wijze van lanceeren, wordt de trefkans van het torpedowapen sterk beinvloed door de snelheid der aan te vallen schepen. Hoe grooter de snelheid, hoe kleiner de trefkans. 2e. Bij nachtelijke aanvallen is de grootste moeilijkheid, de aan te vallen schepen op te sporen. In de meeste gevallen zullen de torpedobooten bij het aanbreken van den dag onverrichterzake in hunne basis terugkeeren. Ook bij deze aanvallen is groote snelheid der schepen het beste middel den aanval te doen mislukken. 3e. Dagaanvallen op grooten afstand zijn nutteloos, wanneer de aan te vallen schepen in hunne bewegingen onbelemmerd zijn. Alleen in samenwerking met groote schepen, kan van deze aan vallen nut worden verwacht. 4e. Aanvallen van onderzeebooten worden het best voorkomen door het aannemen van groote vaart. In geen geval mag de vaart kleiner worden genomen [dan of gelijk zijn aan de te verwachten onderwatervaart der onderzeebooten. Het terrein, waarop de tegenwoordige oorlog wordt 'gevoerd, mag wel als bijzonder gunstig voor het torpedowapen worden aangemerkt, meer in het bijzonder, wat Noord- en Oostzee betreft. Het Zuidelijk gedeelte der Noord-zee, wat bijzonder in aanmer king komt, heeft een betrekkelijk kleine oppervlakte. Neemt men den 54sten breedtegraad als grens der belangrijke maritieme opera- 105

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 113