Het torpedowapen. [Jan. 1915. dering wekken, dat tot nu toe niets van geslaagde aanvallen door Russische onderzeebooten is vernomen. Wel is het een Duitsche onderzeeboot gelukt den kruiser Pallada te torpilleeren. Mogelijk moet het gemis aan succes der Russen worden toegeschreven aan het gering aantal onderzeebooten, waarover zij in de Oostzee kun nen beschikken. Van de successen, welke het torpedowapen tot nu toe te boeken heeft, zullen alleen die op de grootere schepen nader worden be schouwd, nl. de gevallen, waarin de Aboukir, Cressy; en Hogue, die waarin de Hawke, die waarin de Hermes en die waarin de Pallada te gronde ging. Het geval Messoediëh moet onbesproken blijven, omdat hieraan nog te veel duisters verbonden is. Alleen kan worden gezegd, dat dit schip ten anker lag en geen torpedo- netten voerde. De drie kruisers Aboukir, Cressy en Hogue, schepen van 12000 ton waterverplaatsing, waren, varende in verband, reeds dagen lang gezien, kruisende op de zelfde hoogte, niet ver van de Nederland- sche kust. In den morgen van den 22sten September werden zij eindelijk door de Duitsche onderzeeboot U9 aangevallen. Op dat oogenblik voeren de schepen in een soort driehoekformatie; hun vaart bedroeg 7 mijl, terwijl de onderwatervaart der Duitsche onder zeeërs 8 mijl is. Nadat de aanval op de Aboukir gelukt was, stopten de beide andere schepen. Hierdoor werden deze een nog zekerder prooi, aangezien nu ook, door het vervallen der mogelijkheid eener misschatting in koers en vaart, de torpedo hare maximum-trefkans verkreeg en alleen fouten van het wapen zelve nog in aanmerking kwamen. Het zij verre van mij critiek te willen uitoefenen op handelingen, welker motieven mij niet bekend zijn. Doch zeker kan worden gezegd, dat de omstandigheden hier voor den aanval der onderzee boot gunstig waren in eene mate, zooals wel zelden zal voor komen. Ook omtrent het juist ingekomen bericht der torpilleering van het Oostenrijksche slagschip Viribus Unitis, dat echter in het dok kon worden opgenomen, ontbreken alle bijzonderheden. (Naschrift) Het zelfde kan gezegd worden van het zinken van het Engelsche slagschip Formidable. Alleen is bekend, dat dit bij nacht heeft plaats gehad en wel kort nadat met veel leven het nieuwe jaar was ingeluid. Zou er, ter wille van het feest, ook licht zichtbaar zijn geweest? 107

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 115