Het Torpedo wapen. Jan. 1915.] Van de omstandigheden, waaronder de Hawke, een oud schip van 7350 ton, en de Hermes, eveneens oud en van 5600 ton, verloren gingen, is mij weinig bekend. De Hawke was kruisende in de Noord zee, met welke vaart is onbekend, toen zij in den namiddag van den 15en October door een onderzeeboot werd getorpilleerd. Het zus terschip Theseus, nagenoeg op het zelfde oogenblik aangevallen, ontkwam aan de zelfde ramp, doordat de topedo miste. De Hermes was op weg van Duinkerken naar Dover; nadere bijzonderheden ontbreken ook hier. Uit de daaromtrent ingekomen berichten kan worden opgemaakt, dat de aanval op den Russischen kruiser Pallada plaats had, terwijl dit schip zich naar een Nederlandsch koopvaardijschip begaf met het doel dit te onderzoeken. Kwade tongen voegen hieraan zelfs toe, dat er een afspraak tusschen dit schip en de Duitsche onder zeebooten bestond. In elk geval kan wel worden aangenomen, dat de Pallada in deze omstandigheden eene geringe vaart liep, misschien wel gestopt lag. Een tegelijkertijd op de kruisers Makaroff en Bayan gedane aanval mislukte, daar de torpedo's hun doel misten. Deze schepen waren varende gebleven, terwijl de Pallada zich naar het koopvaardijschip begaf. Uit den aard der zaak is minder bekend van die gevallen, waarin de aanval eener onderzeeboot, om welke reden dan ook, mislukte. Mag men de Engelsche berichten gelooven, dan zouden in het bij zonder in de schermutseling bij Helgoland vele Duitsche torpedo's hun doel hebben gemist. Het is niet van belang ontbloot, hier te vermelden, wat een Engelsch vaktijdschrift daaromtrent opmerkt, waarom dit hier onvertaald moge worden aangehaald. „Already we can make up a long list of the torpedo's victims, „and it is no wonder that public opinion has been deeply impressed „by its potency, when used by the submarine. But there is no evi dence whatever that it has superseded the gun. In spite of vast „improvements, which have more than trebled its range within the „last decade, the torpedo has not yet been able to assert itself as a „long-range weapon. It is too early in the day to draw sweeping „conclusions, but all the evidence available points to the pending „disappearance of surface torpedo craft, and their complete substitu- The naval and military record, Nov. 4 1914. 108

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 116