Het Torpedowapen. [Jan. 1915. „tion by under-water boats. The destroyer will no doubt survive, „but its primary function will be to nullify the submarine. „The gun still awaits its chance. At Heligoland it gave a foretaste „of its powers, scoring a signal triumph over the torpedo. We now „have official confirmation of the repeated torpedo attacks made „against our battle- and light cruisers in the course of that engage ment. All these attemps miscarried, thanks to the high speed and „rapid manoeuvring of the ships assailed. It would be decidedly „interesting to learn exactly how many torpedoes were launched by „the German submarines, destroyers, and light cruisers on that „occasion. Targets there were without number, but everything was „moving at top speed, and under such conditions any hit must „have been a fluke. „Whatever other lessons it may have taught, Heligoland proved „beyond all doubt the immense value of speed as an antidote to „submarine attack. Had our vessels which took part in that fight „been of comparatively low speed, it is highly probable the victory „would have been purchased at a very stiff price". Blijkbaar is hier geen vriend van het torpedowapen aan het woord en ik zoude niet gaarne alles onderschrijven wat hij zegt. Maar wel ga ik volkomen mede, waar hij de groote waarde van snelheid, als tegenwapen tegen de torpedo, betoogt Ook in verband met den vroegeren ondergang der Engelsche kruisers is dit betoog in een Engelsch tijdschrift wel merkwaardig. Houdt men rekening met de omstandigheden, waaronder de aan vallen plaats hadden, dan kan niet worden gezegd, dat de succes sen van het torpedowapen de verwachting hebben overtroffen. Niet tegenstaande de bewonderingswaardige activiteit der Duitsche onderzeebooten, is het hen niet gelukt de Engelsche oorlogsschepen van de Noordzee te verdringen en aldus vrijheid van beweging voor de eigen vloot te verkrijgen. En nog veel minder kan dit van den zwakkere in Oost- of Middellandsche Zee worden gezegd. In de laatste is de Fransche vloot oppermachtig en geen Oostenrijksche onderzeeboot betwist haar die oppermacht. Daardoor is het moge lijk geworden de handelsschepen tusschen Suez-kanaal en Straat 109

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 117