Het Torpedo wapen. Jan. 1915.] Gibraltar en niet minder de Engelschen troepenschepen een veilige overtocht te waarborgen. Waarlijk een niet gering succes. Ik vertrouw, dat het bovenstaande de voorstanders eener torpedo- vloot voor Nederlandsch-lndië tot nadenken stemmen zal. Het ligt niet in mijne bedoeling de kwestie der verdediging van Indië hier uitvoerig te behandelen, evenmin mij te verdiepen in de verder aan te voeren voor- en nadeelen van artillerie-of torpedovloot. Mijn doel is slechts geweest eene meer zuivere voorstelling te geven van de waarde van het torpedowapen dan veelal wordt aangetroffen bij hen, die zich tot het uitspreken van een oordeel over dit onderwerp ge roepen gevoelen. Nog eene enkele beschouwing mag echter in dit opstel niet worden gemist. Tot nu toe is nl. alleen over de torpedo als aanvallend wapen gesproken, terwijl over de rechtstreeksche middelen tot afweer van het wapen werd gezwegen. Toch houden deze met het onderwerp ten nauwste verband. Bijna gelijken tred met de ontwikkeling van het torpedo-wapen, hielden de pogingen dit onschadelijk te maken door het niet tot de scheepshuid te laten doordringen of wel de uitwerking te verminderen door het aanbrengen van dubbele bodems, waterdichte schotten, enz. Het eerste werd verkregen door het aanbrengen van zg. torpedo- netten, zijnde netten van staaldraad, op eenigen afstand van het schip aan sparren gehangen. In dit net blijft de torpedo hangen, in den regel zonder tot ontploffing te geraken. Is dit laatste wel het geval, dan wordt het net gedeeltelijk vernield, maar het schip lijdt geen schade. Om nu de werking van het net te niet te doen, werden de torpedo's voorzien van zg. nettensnijders. Dit gaf weder aan leiding tot verzwaring, maar vooral tot het meer ingewikkeld maken der netten, door de stalen ringen, waaruit zij bestaan, kleiner te maken en meer in elkander te doen grijpen. Daarna werden nieuwe snijders uitgevonden, welker uitwerking grooter was. Zoo ontstond een strijd tusschen net en nettensnijder, welke nog steeds voort duurt. Het tegenwoordig standpunt is, dat de nettensnijder in het net een voldoend gat maakt om de torpedo door te laten, mits het net onder een tamelijk grooten hoek wordt getroffen. Aangezien nu, zooals aanstonds nader zal worden besproken, het net alleen door ten anker liggende schepen kan worden ge- 110

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 118