Het Torpedowapen. [Jan. 1915. voerd, is het voor torpedovaartuigen, in het bijzonder voor onder zeebooten niet moeilijk een lanceerpositie in te nemen, waarbij onder een grooten hoek wordt getroffen, zoodat wel kan worden gezegd, dat op het oogenblijk, in den strijd tusschen het enkele net en den snijder, de overwinning aan den snijder is. Merkwaardig is het, tot welke uiteenloopende handelingen dit bij verschillende natiën aanleiding heeft gegeven. Terwijl de eene, bij hare nieuwste schepen, geheel van netten heeft afgezien, en de verdediging tegen torpedo's in eene betere verzorging der scheepshuid onder water zoekt, heeft de andere eene dubbele rij netten ingevoerd. Is de torpedo, met behulp van den snijder, door het eene net gedrongen, dan wordt zij nog door het andere opgevangen, aangezien de snijder niet tot eene tweede werking in staat is. Vermoedelijk zal dus de eerste verbetering van den snijder zijn, dezen dubbelwerkend te maken. Hoewel dus voor het oogenblijk deze dubbele netten in staat zijn, de torpedo tegen te houden, mag toch m.i. met zekerheid worden verwacht, dat ten slotte de overwinning aan den snijder zal zijn. Immers, terwijl verbetering van dezen eene zuiver techni sche aangelegenheid is, wordt verbetering der netten door over wegingen van tactischen aard aan banden gelegd. Om dit aan te toonen, moge het navolgende dienen: Het is duidelijk, dat, hoe zwaarder en stijver het torpeaonet wordt, hoe moeilijker het ook te behandelen zal zijn. Toch moet het uitzetten, maar vooral het bergen der netten met snelheid kunnen geschieden, het laatste, omdat men niet alleen tegen de aanvallen der torpedo beveiligd moet zijn, maar ook steeds gewa pend tegen een aanval van schepen. Aan de uitstaande netten zijn dan zoodanige bezwaren verbonden, dat men daarmede niet gevechtsgereed is. In de eerste plaats loopt men kans, dat de stukgeschoten netten in de schroeven komen. Doch in de tweede plaats brengen de netten de vaart der schepen tot eene geringe terug, omdat anders de netten opstroomen en dus toch nutteloos zijn. Hierdoor en ook rechtstreeks door de netten wordt de manoeuvreer vaardigheid der schepen in sterke mate belemmerd. Kortom, men is niet in staat met deze netten stoomende in gevecht te gaan en dus moeten zij, ook ten anker liggende, spoedig geborgen kunnen worden. Door de bedreiging van het kanon wordt de verdere ont wikkeling van het torpedo net belemmerd. III

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 119