Jan. 1915.] Het Torpedowapen. Denkt men zich het kanon weg, dan staat niets die verdere ont wikkeling in den weg. Noch gewicht, noch stijfheid der netten zijn nu eenig bezwaar; integendeel zij worden een voordeel, omdat de netten daardoor minder opstroomen en het dus mogelijk wordt de netten ook stooinende met matige vaart te voeren. Wel zal men dus van groote snelheid moeten afzien en daardoor de trefkans der torpedo vergrooten, doch dit nadeel wordt geheel overstemd door het voordeel, dat minstens 4/5 van het schip door netten kan worden beschermd. Dit geldt ook voor transportschepen. M. a. w., het is het kanon, dat de torpedo waarde verleent. Zonder het kanon zullen nog wel enkele treffers worden verkregen, maar het succes der torpedo zal zoodanig worden verminderd, dat op haar alleen voor het voeren der verdediging niet mag worden vertrouwd. In dit licht beschouwd, krijgt ook de schijnbaar werkelooze Duitsche slagvloot eene geheel andere beteekenis. Het is deze vloot, welke de successen der onderzeebooten mogelijk heeft gemaakt. Eenmaal erkennende, dat het kanon op de vloot noodig is, on verschillig of deze vloot eene aanvallende of eene verdedigende beteekenis heeft, komt men van zelf tot de meest gunstige opstelling van het kanon, d. w. z. tot groote schepen. Het is een onvermijdelijke consequentie, waaraan niet te ontkomen is- Over de lessen van den oorlog valt nog weinig te oordeelen. Het is zeer wel mogelijk, dat deze tot eene andere verhouding der verschil lende wapens zullen voeren of wel, dat een ander type van schepen dan het Dreadnought- of Super-dreadnoughttype zal verrijzen. Doch wel kan reeds thans worden gezegd, dat eene vloot, uit enkel torpedo- materieel bestaandeeene utopie is en blijven zal. 7 Januari '15 112 S

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 120