Jan. 1915.] Manila-Batavia-Straat Soenda. Vlootbasissen als Batavia zou zijn, als Wei-hai-wei in 1894 en Port Arthur in 1904, stellen den aanvaller in de gelegenheid de andere partij door blokkade tot werkeloosheid te dwingen. De „fleet-in-being theorie" wordt alsdan vrijwel waardeloos, zooals ook bij de twee laatstgenoemde havens gebleken is. Daardoor ook voelt de aan valler zich weinig gedrongen van de zeezijde tot den aanval op de basis over te gaan. Ook in Straat Soenda zal de vijand zich riet met de versterkte haven bij de Zutfeneilanden inlaten. Daarentegen is voor hem de verplaatsing van Java-Zee naar Indischen Oceaan of omgekeerd van zooveel gewicht, dat pogingen zijnerzijds tot forceeren van den doorgang zeer zeker verwacht moeten worden. Dit is dan ook de reden, dat aan de sterkte van de verdediging van Straat Soenda veel zwaardere eischen gesteld moeten worden dan aan de versterking van een haven. Uit het vorenstaande moge blijken, dat de verdediging van zulke breede vaarwaters als Straat Soenda en de baai van Batavia, zonder nu onmogelijk te zijn, toch van bijzondere en krachtige middelen zal moeten gebruik maken, wil zij afdoende genoemd kunnen worden. Het is hier vooral ook de finantieele zijde van het vraagstuk, die van groot belang moet worden geacht. Mocht inderdaad de keuze voor eene vlootbasis op een dezer genoemde plaatsen worden geves tigd, dan is het een dringende noodzaak, dat de versterking uit ruime beurs geschiedt. Onttrekt men zich hieraan, dan zijn in hunnen vollen omvang van toepassing de volgende woorden van President Roosevelt: „Such advocacy illustrates a habit of mind as old as human nature „itself, the desire at the same time to do something and not to do „it; than there is no surer way of combining the disadvantages of „leaving it undone and of trying to do it" D. Daschrift. Naar aanleiding van bovenstaand artikel schrijft men ons: Bij de vergelijking van Tandjong Priok en Straat Soenda ten aanzien van een forceeren van het vaarwater tusschen twee forten houdt schrijver geen rekening met een zeer gewichtige factor, n. 1. de keuze van het tijdstip voor die handeling. 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 16