Onze Reglementen en Uoorschriften. „De compagnies- (detachements commandanten zijn verantwoor delijk dat alle gegradueerden van hunne compagnie (hun detachement) te allen tijde in het bezit zijn van een exemplaar van die reglementen en dienstvoorschriften, waarop zij ingevolge algemeene order gratis recht hebben en dat die reglementen en dienstvoorschriften worden bijgewerkt en gewijzigd overeenkomstig de betrekkelijke orders en wijzigingsbladen." Aldus het voorgeschrevene in de A.O 1904 No. 102. Dit voorschrift is zeer mooi en zeer nuttig, maarkan in de praktijk niet opgevolgd worden, om de eenvoudige reden, dat in de laatste jaren onze reglementen en voorschriften zóó verschrik kelijk veel gewijzigd worden, onze maleische reglementen in zóó'n onvolledigen staat verkeeren en de verstrekking van een en ander (gratis zoowel als tegen betaling) zóó ingewikkeld en zóó gebrekkig geschiedt, dat er met den besten wil van de wereld geen oog meer op te houden is. Dat „wijzigingskwaad", zoowel in onze reglementen als in onze algemeene orders, tarieven en andere voorschriften, is een zeer groot en een zeer belangrijk kwaad, dat in den boezem van den troep ter dege gevoeld en besproken wordt, zoowel door officieren als door kader en minderen, zoowel door Europeesch als door inlandsch kader. De direct waarneembare nevolgen van dat kwaad zijn: le Onvoldoende vakkennis bij officieren en minderen. 2e Gebrek aan respect voor de officieele voorschriften en bepalingen. 3e Verwaarloozing van belangen van ondergeschikten en van 's Lands materialen door gebrek aan kennis van de bepalingen Een leger, dat zoowel in oeconomischen als in technischen zin met zijn tijd medegaat, ziet zich meermalen geplaatst voor verande ringen, verbeteringen, die niet achterwege kunnen en mógen blijven. Vele wijzigingen ontleenen haar ontstaan aan voorstellen, in de praktijk noodzakelijk of wenschelijk gebleken. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 19