Onze Reglementen en Voorschriften. [Jan. 1915. wel niemand in ons leger zal durven spreken van een „voorwenden" van onwetendheid, maar dat een ieder zal moeten erkennen, dat hij niet op de hoogte is van de daarin vervatte bepalingen; dat het praktisch onmogelijk is om er van op de hoogte te komen en te blijven. Als gevolg van de minder praktische wijze, waarop al die orders en voorschriften zijn ingericht, verdeeld, worden gedistribueerd, gewijzigd en verwisseld. Als gevolg van de minder duidelijke en onvolledige voorschriften omtrent hetgeen een ieder in zijn bezit moet hebben en moet weten. En voornamelijk als gevolg van de ontzettende hoeveelheden wijzigingen, waarmede al die voorschriften en orders voortdurend worden overstroomd Dat bovendien door de hiervoren genoemde omstandigheden tegenwoordig talrijke voorschriften en bepalingen met elkander in strijd zijn of niet geheel kloppen met de nieuwere toestanden (zij het ook meestal omtrent bijzaken), is een bijkomende nadeelige factor, die ik nog niet genoemd heb. Laat ik het vorenstaande, voor zooverre het wapen betreft, waar toe ik behoor, met een paar voorbeelden toelichten. Het reglement op den inwendigen dienst, in de tweede helft van 1913 vernieuwd, telt thans reeds 10 wijzigingsbladen. Bij het verschijnen der vorige editie (1908) schreef ik in dit tijd schrift een kort artikel en uitte ik op blz. 525 van den jaargang 1908, le deel, den volgenden wensch: „Het is te hopen, dat nu niet voor elke wijziging weer direct een afzonderlijk wijzigingsblad wordt uitgegeven, maar dat b.v. niet meer dan eens per jaar alle noodig geachte wijzigingen in één blad bekend worden gemaakt. Zoo urgent zijn in den regel wijzi gingen op den I. D. niet, dat met de bekendmaking ervan niet 'n poosje zou gewacht kunnen worden, zonder dat het wel en wee van het leger er door geschaad wordt!" En wat is er na dien met dat reglement, dat in het dagelijksch kazerneleven denzelfden rol speelt als de bijbel in huis van een streng geloovige, gebeurd? Twee wijzigingsbladen nog in hetzelfde jaar 1908; 6 idem in 19C92 dito in 1911; 3 in 1912 en 2 in 1913. Totaal dus 17 wijzigingsbladen Terwijl het nieuwe exemplaar van eind 1913 het wereldlicht 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 21