Jan. 1915.] Onze Reglementen en Voorschriften. aanschouwde met een reuzen-errata, een verwijzing naar het 16e en 17e wijzigir gsblaadje van het vervallen reglement en. thans reeds 10 (zegge en schrijve tien) nieuwe wijzigingsbladen telt. Het reglement op den garnizoensdienst, waaruit ieder militair, onverschillig van welk wapen of dienstvak en van welken rang, wijsheid moet putten, had het reeds gebracht tot 9 wijzigingsbladen en was ook nog eens gewijzigd bij een paar algemeene orders, die niet meer te krijgen waren. Het is sedert kort vernieuwd en zal maagdelijk blijven, met betrekking tot de kunstbewerking met lijm en inkt, tot Veelgebruikte reglementen, zooals Wapening en Munitie, Schiet- voorschrift, Gymnastiekvoorschrift e. d. zijn alle verrijkt met de noodige opplaksels, doorhalingen en bijschrijvingen. De flapjes papier zitten op sommige plaatsen drie dik; bij langdurig gebruik scheuren ze of laat de lijm los en wanneer alle bevolen doorhalingen en bijschrijvingen precies worden uitgevoerd, dan krijgt men bij het bestudeeren van dergelijke werkjes hoofdpijn van hei gekrie- beldekrabbel. De maleische reglementen worden onbegrijpelijkerwijze bijna nooit bijgewerkt. Het inlandsche kader verkeert daardoor, gegeven de talrijke en regelmatig zich herhalende wijzigingen voortdurend in een stadium van „recruut". Sommige belangrijke voorschriften, zooals het Schietvoorschrift, de conventioneele oorlogsrechtbepalingen, het reglement van krijgs tucht en andere, bestaan niet in het Maleisch. Inlandsche stafhoorn blazers krijgen een Hollandsche Tamboers- en hoornblazersschool verstrekt en inlandsch kader, dat moet kunnen seinen, krijgt géén maleischen seindienst. Omdat die reglementen niet vertaald zijn De maleische garnizoensdienst, inwendige dienst, wapening en munitie, het pionier- en het gymnastiekvoorschrift, ze zijn geen van alle „bij tot en met" maar verkondigen aan het inlandsch kader nog steeds theorieën, die al lang door andere zijn vervangen. De compagniescommandant is echter verantwoordelijk. enz. enz. 1) Wij teekenen hierbij aan, dat de bestaande leemte in de Maleische reglementen en voorschriften binnenkort zal zijn aangevuld, daar de mees te door Schr. bedoelde vertalingen gereed zijn of zich op haren weg door de drukkerij bevinden. Red. 16

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 22