Onze Reglementen en Voorschriften. [Jan. 1915. Het nieuwe Velddienstvoorschrift is reeds vermeerderd met drie wijzigingsbladen, elk op zich zelf een heel boekdeeltje met uit knipsels enz., terwijl nieuwe wijzigingen reeds in het vooruitzicht zijn gesteld. De maleische velddienst voor infanterie-kader (die bovendien, zooals gebruikelijk is, véél later verscheen dan de Ne- derlandsche) wordt niet gewijzigd Om een beeld te krijgen van de wijze, waarop algemeene orders worden gewijzigd, verzoek ik den lezer eens op te slaan een vol ledig bijgewerkt exemplaar van de, voor de infanterie zeer belang rijke, order 1910 No 53, handelende over de kaderscholen en de eischen voor de verschillende rangen. De lapjes en flapjes zitten op sommige plaatsen zes dik! Of wel de A. O. 1903 No 150, han delende over de werving. Het is werkelijk „verschrikkelijk". En de kroon wordt gespannen door de administratieve voor schriften, tarieven, enz., enz. De instructie voor het voeren van administratie bij de compa gnieën, uitgegeven (vernieuwd) in 1911, werd gewijzigd 3 maal in 1911, 2 maal in 1912, 7 maal in 1913 en (voor zooverre ik de A.O.'s van dit jaar reeds ontving) 3 maal in 1914. Bestudeer eens het in 1912 vernieuwde tarief No. 24, bevattende de samenstelling van de kleeding en uitrustingeen tarief, dat op elk compagniesbureau bijna dagelijks geraadpleegd moet worden. 14 maal gewijzigd! Tarief No. 3, bevattende de soldijen, 16 maal gewijzigd. Tarief No. 46jC, bevattende diverse betalingen, 12 maal ge wijzigd. En alle deze wijzigingen met den onvermijdelijken stoet uitknipsels, overplakkingen, doorhalingen en bijschrijvingen. Het is méér dan verschrikkelijk. Het is vreeselijk! Als infanterist heb ik mij bepaald tot het geven van voorbeelden van orders enz., die door de infanterie dikwijls geraadpleegd moeten worden. Zooals echter reeds opgemerkt: het wijzigingskwaad heeft het geheele leger te pakken. Alle wapens en diensten klagen er over! Constateeren ook, dat het in de laatste jaren enorm is toegenomen. Trouwens een blik in een bijgewerkt exemplaar van het overzicht 17 I. M. T. 1915. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 23