Jan. 1915.] Onze Reglementen en Voorschriften. der reglementen, dienstvoorschriften, enz. enz., uitgegeven bij A. O. 1913 No 52, levert daarvan de bewijzen. Inwendige dienst Cavalerie, en idem Bereden-Artillerie, tellen res pectievelijk 9 en 12 wijzigingsbladen. Het reglement op de exercitiën der Bereden-Artillerie (Ruiterschool) telt er 10. De kanonniersschool 5, en is uitverkocht. Het voorbeeldenboek voor magazijnmeesters en officieren van wapening heeft er reeds 17 (zegge en schrijve: zeventien en de Geleiderschool bij de bergartillerie is reeds 9 maal gewijzigd. Het reglement op de militaire ziekeninrichtingen is 6 maal gewijzigd; Vervoer spoor- en tramwegen 5 maal; Stafdienst 5 maal; enz. enz. enz. Betreedt men het terrein der bureaucratie en geeft men zich de moeite om werkjes als de „Regelen voor het materieel beheer" of de „Instructie-inventaris" bij te werken, dan Maleische reglementen treft men bij de andere wapens en diensten bijna niet aan! En nu de praktijk van al die bevolen wijzigingen. Ik ben ruim twee jaar compagniescommandant en heb als zoodanig heel wat kader zien komen, zoowel van veldbataljons als van de buitenbezittingen. Van de veldbataljons komende, waren zij ze lden in het bezit van alle reglementen en dienstvoorschriften, waarop zij recht hebben en die zij dus moeten hebben; dikwijls, omdat de voorraad uitgeput is! Kader, met een volledig stel goed bijgewerkte reglementen (en dat zijn er heusch niet zoo veel) is een witte raaf. Van de buitenbezittingen komende, is het regel, dat het kader niet in het bezit is van de meest noodzakelijke reglementen. Wijzigings bladen (dat weet ik trouwens ook uit eigen ervaring) bereiken de buitenposten meestal niet. Van belangrijke wijzigingen, niet eens van recenten datum (zooals b. v. de eerbewijzen voor generaals), hebben velen nooit gehoord! De vakkennis is meer dan dunnetjes. Ik ben op talrijke compagniesbureau's geweest, maar trof nog nimmer daar een volledig stel bijgewerkte algemeene orders aan, nóch de volledig bijgewerkte technische reglementen (die er toch moeten wezen en die in bruikleen worden verstrekt), nóch een goed stel administratieve voorschriften en tarieven, zooverre deze voor de infanterie van belang kunnen zijn. „Bij" tot en met 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 24