Onze Reglementen en Voorschriften. [Jan. 1915. Het is een zeldzaamheid, dat men in de militaire sociëteiten werke lijk alle reglementen en voorschriften kan koopen, met alle daarop verschenen wijzigingsbladen, die er volgens het betrekkelijke overzicht moeten zijn. Om een verloren geraakt of verknipt (sicwijzigingsblad [te ver vangen, om een zoekgeraakte algemeene order of een nieuw uitgegeven tarief in eigendom te krijgen, hetzij gratis, hetzij tegen betaling, moeten vellen vol geschreven worden en komt een groot deel van de legermachine in beweging. Meermalen hoorde ik van Europeesch kader, dat van een der kaderscholen kwam, dat men op die inrichtingen bij het afpresenteeren sommige reglementen inneemt, ten einde ze aan nieuw op te leiden kader te verstrekken, aangezien de voorraad uitgeput was. Het is een zeldzaamheid, wanneer een troepenluitenant in het bezit is van de bijzondere orders voor zijn eigen wapen, die hem toch verstrekt worden. Een groot gedeelte der officieren is géén abonné op de algemeene orders en leeft op dat gebied in volslagen (ik zou haast zeggen: in „zalige") onkunde. Zij, die wél abonné zijn, werken ze niet altijd bij; ook niet die algemeene orders, waarvan de wetenschap in hun dienst te pas komt. Velen kijken ze niet eens in! Ik zelf heb tot voor kort getracht het zaakje bij te houden en heb daaraan heel wat vrije avonduren besteed. Maar. ik moet hier bekennen, dat ik dat wijzigingswerk, voor wat betreft algemeene orders en andere niet-technische voorschriften, voor goed gestaakt heb. Het is eenvoudig onmogelijk om de verschillende voorschriften compleet in zijn bezit te krijgen, laat staan ze bij te houden-, ook al omdat oudere jaargangen van A. O. 's, waarin nog wijzigingen staan van bestaande voorschriften, niet meer te krijgen zijn. En nu heb ik nog niet eens gesproken van de talrijke circulaires, inhoudende toelichtingen of veranderingen op orders of voorschriften; circulaires, die wel ter inzage gegeven worden, maar die spoedig weer vergeten worden. En die zóó verspreid liggen en door, over en in elkander grijpen, dat men gerust mag spreken van een doolhof an bepalingen. 1) Zie I. M. T. Jan. 1914 blz. 45. Red. 19

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 25