Onze Reglementen en Voorschriften. [Jan. 1915. Ik wijs b. v. op de algemeene order omtrent de legerformatie. Die ieder jaar totaal overgeplakt moet worden. Met dezelfde druk inkt kan men elk jaar een nieuwe order uitgeven, tegen intrek king van de vorige. 7e. Alle bestaande algemeene orders en bijzondere dito intrekken en geheel nieuwe stellen uitgeven, waarin natuurlijk dezelfde voor schriften, maaranders gerangschikt en meer ingericht voor praktisch gebruik. Ik stel mij die nieuwe edities als volgt voor. De bijzondere orders voor elk wapen en dienstvak worden aan zienlijk uitgebreid. Daarin kome in de eerste plaats voor een nauwkeurige omschrijving van de reglementen, administratieve en algemeene orders, die ieder persoon, lichaam of bureau van dat wapen moet hebben en wat hij daarvan moet weten. Voorts alle bestaande bijzondere orders, vermeerderd met die algemeene orders, die op het speciale wapen alléén betrekking hebben. En dan die bijzondere orders in het wapen zelf uitsluitend gratis verstrekken (ook aan officieren dus!); daarbuiten desnoods tegen betaling. In den bundel bijzondere orders voor het wapen der infanterie behooren b. v. de kaderschool-algemeene-order; detacheeringsbe- palingen van infanteristen; onderluitenantsexamen bij de infanterie; depot-order: indeeling van landaarden bij de infanterie; pionierge reedschap bij de infanterie; mobilisatie-uitrusting infanterie; enz. enz. Allemaal bepalingen, die kwalijk onder algemeene orders thuis behoorendie b. v. een militair apotheker of een topograaf of een intendant volkomen koud laten. En als een outsider die orders wil naslaan, dan kan hij ze raadplegen op het bureau van den PI. commandant of hij kan ze in het dichtstbijzijnde depot koopen. Uit de algemeene orders verdwijnen daardoor een aanzienlijk aantal exemplaren, terwijl het restant gerangschikt wordt onder- werpsgewijze, met weglating van alle mogelijke overtollige om haal. Zoo zijn er b. v. talrijke orders omtrent straffen, reclames, arres tanten, krijgstucht, militair recht, provoosthuizen en dergelijke. Die staan overal verspreid; de een verwijst naar de ander. Beter ware, al die orders in één hoofdstuk, in één bundel of in één order onder dak te brengen, onder het opschrift: Militaire rechtspraak. 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1915 | | pagina 29